Şili 17 ulusal parkı birbirine bağlayan, 2800 kilometrelik bir doğa yürüyüş patikasını hayata geçirdi

Dünyanın en uzun doğa yürüyüş patikalarından biri Şili’de açıldı. 17 ulusal parkı ve ülkeyi kuzeyden güneye bağlayan 2735 kilometrelik Park Rotası adlı yol, Şili Patagonyası’nın en nefes kesici manzaralarını ve yerel kültürlerini keşif imkanı sunuyor.

Bu güzergah, North Face kurucusu ve 2015 yılında hayatını kaybeden Dougles Tompkins ve eşi Patagonia CEO’su Kristine McDivitt Tompkins çabaları sayesinde kurulmuş. 1990’larda çift Arjantin ve Şili’de milyonlarca hektarlık alanı satın alarak buradaki doğal zenginlikleri korumaya çalıştı.

Dougles Tompkins Şili’de bir kayaking kazasında hayatını kaybettikten sonra, eşi Kristine McDivitt Tompkins, Tompkins Vakfı üzerinden Şİli’deki arsaları ulusal park olması için Şİli hükümetine devretti.Bu devirden ise 5 adet ulusal park ortaya çıktı: Pumalín Douglas Tompkins, Melimoyu, Patagonia, Cerro Castillo ve Kawésqar.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

@rutadelosparquesdelapatagonia (@rutadelosparquesdelapatagonia)’in paylaştığı bir gönderi ()

Varolan yollara ek olarak ve beton dökülmeden kurulan yollar, bu ulusal parklar ile beraber diğer 12 ulusal parkın ya içinden ya da yakınlarından geçerek doğa yürüyüşçülerine Andes Dağlarını, ormanları ve yanardağları keşfetme imkanı sunacak.

Yolculara yardımcı olması ve gezilerini planlaması içinse rutadelosparques.org (İngilizcesi hala yapılmakta) adlı bir site kurulmuş.Site içerisinde ulusal parklar ve burada yaşayanlar hakkında bilgiye ulaşmak da mümkün.

İsmi yeşil ama rengi beton olan yollar yerine, doğal yürüyüş patikaları kurulması Şili’nin doğal değerlerine verdiği önemi göstermekte. Tanıtım videolarında da doğayı ve yerel kültürleri korumanın üzerinden verilen mesajlar dikkat çekmekte.

Ne diyelim, darısı başımıza.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.