Avustralya plastik poşet kullanımını %80 azalttı,hem de 3 ayda

Bu içeriği paylaş:

Avustralya özellikle iki büyük süpermarket harekete geçtikten sonra, tüm ülkede plastik poşetlerin kullanımı 3 ayda %80 oranında azaldı.

Woolworths ve Coles adlı iki alışveriş zincirinın tahmini olarak 3,2 milyar plastik torbanın tüketiminden sorumlu olduğu belirtiliyor. Çevre dostu aktivistlerin yıllar süren kampanyalarından sonra bu iki zincir plastik poşet kullanımını Haziran ayında yasakladı.

Bazı tüketiciler bu habere çok sevinmese de, çoğu kişi bu girişimi tam anlamı ile destekledi ve 3 ay sonra büyük bir düşüş sağlandı.

Avustralya’daki Ulusal Perakende Birliği tarafından bu dönemde genel olarak plastik poşet satışlarında %80 oranında bir azalma olduğu açıklandı.

Plastik poşetler için 15 sent (~60 kuruş) ücret alınan bazı büyük merkezlerde, yaklaşık 4 liraya ise kanvas çantalar satılıyor.

Bu değişim o kadar büyük destek gördü ki, bazı merkezlerde plastik poşet kullanımında %90 oranında bir azalma da gözlemlendi.

Büyük satıcılarda bu kadar başarılı bir değişiklik, aynı zamanda küçük satıcıların da aynı şekilde plastik poşet kullanımını yasağını uygulamasını kolaylaştırmış, zira bu yüzden müşteri kaybetmeleri gibi bir risk ortadan kalkmış.

Belki bu durum yakında büyük bir plastik yasağı getirecek Türkiye için güzel bir örnek olur.

TIKLAYIN: Bu sefer tutar mı? : Plastik poşetlere 25 kuruş ücret koyan teklif komisyondan geçti

Kaynak:Treehugger

Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler