2040 yılına geldiğimizde İspanyollar ortalama yaşam süresinde Japonya’yı geçip birinci sıraya yerleşecek. Uzmanlar bu durumun İspanyolların beslenmesine dayalı olduğunu belirtiyor.

Küresel hastalıkların etkisi üzerine Hastalık Ölçütleri ve Değerlendirmeleri Enstitüsü (IHME) tarafından yapılan araştırma, gelecekte insan sağlığına en büyük zararı obezite, yüksek tansiyon ve kan şekeri ile alkol ve tütün kullanımının yapacağı öne sürüldü.

Araştırmayı gerçekleştiren IHME direktörü Dr Christopher Murray, İspanyolların bu konularda tütün kullanımına rağmen oldukça iyi durumda olduğunu açıklıyor.

Geleneksel İspanyol yemeklerinden soğuk domates çorbası: Gazpacho

Ortalama yaşam süresi 85,8 yıl olan İspanyolların özellikle Akdeniz beslenme tarzı sayesinde bu seviyede olduğuna dikkat çekiliyor. İspanya’nın sağlık bakanlığı bu beslenmenin yararlarını inceleyen en büyük çalışmalardan birine destek sağlamış.

TIKLAYIN: Erken yaşta Akdeniz diyetine başlamak ömrü uzatıyor

Araştırmaya göre 2040 yılında ise Japonya ortalama 85,7 yıllık yaşam süresi ile ikinci sıraya inebilir. Bu durumun arkasında özellikle erkeklerin sigara kullanımı ve artan obezite oranı var.

IHME’nin araştırması ülkelerde yapılan düzenli araştırmalar ile sürekli güncellenmekte. Bununla beraber araştırma ilk defa 195 ülke için iyi ve kötü senaryoları da açıklamış.

Türkiye için kesin veriler yayınlanmış olmasa da, araştırma için hazırlanan Dünya haritasında Türkiye’nin ortalama yaşam süresinin 82,5 ile 85 yıl arasında olduğu görülüyor.

TUİK’in verilerine göre Türklerin ölüm nedenleri incelediğinde en fazla yüzde 39.7 ile dolaşım sistemi hastalıkları, yüzde 19.6 ile iyi ve kötü huylu tümörler var. Bunları sırasıyla yüzde 12 ile solunum sistemi, yüzde 4.9 ile sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları, yüzde 4.8 ile endokrin, beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıklar ve yüzde 4.5 ile dışsal yaralanma nedenleri ve zehirlenmeler izliyor.

Araştırmaya göre  dünya ortalama yaşam süresinin artması için özelikle sigara kullanımı, hava kirliliği ve obezitenin önüne geçip, temiz suya ulaşımı kolaylaştırması gerekiyor. Murray eşitsizliklerin aynı seviyede kalabileceğine dikkat çekerken, özellikle sigara kullanımı ve dengesiz beslenmenin önüne geçebilecek yerlerde bu konuda hızlı adımlar atılabileceğini savundu.

Kaynak: The Guardian

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.