69 bin kişinin üzerinde yapılan yeni araştırma organik gıdaların kanser riskini azalttığını gösteriyor

Organik ürünler ile ilgili güven eksikliği ve yüksek fiyatlı olduğuna yönelik önyargılar hala devam etmekte. Bununla beraber, aslında organik ürünler tüketmenin çoğu zaman kontrol edilmeyen hormon, zehirli kimyasal ve pestisitlere maruz kalma riskimizi azalttığını biliyoruz.

Bu etkileri daha detaylı incelemek isteyen bir grup biliminsanı da; üçte birinden fazlası 40 yaşının üstünde kadın olan 69 bin Fransız yetişkinin 4 yıl boyunca organik ürünler tüketme oranlarının kanser riski oranları üzerine etkisini araştırdı.

Amerikan Tıp Derneği tarafından yayınlanan JAMA akademik jurnalindeki araştırmada, organik ürün tüketen bireylerde kanser ve hodgkin dışı lenfoma riskinin ciddi oranlarda azaldığı gözükmekte.

Araştırmaya göre aşırı sağlıklı ve dengeli bir beslenme tarzını benimsemeyen bireylerde organik ürün tükettiklerinde kanser risklerinin düştüğü görülmüş. Araştırmaya göre organik besinler tüketen bireylerin hodgkin dışı lenfoma riski %73 ve menopoz öncesi kanser riski de %21 oranında azalmış.

Uzmanlar bu sonuçların çok da şaşırtıcı olmadığının farkında. Zira organik ürünler tüketerek vücudunuza giren ve çoğu kanser riskini artıran pestisitlerin önüne geçmiş oluyorsunuz. Bu durum özellikle Türkiye gibi kontrolün çok da sıkı olmadığı ülkelerde daha büyük bir risk olarak karşımıza çıkıyor.

Bununla beraber organik gıdaları çözümün tek kaynağı olarak görmek de mantıklı değil. Kanser riskini kilo, fiziksel aktivite ve sigara kullanımı gibi seçimlerde etkilemekte.

Bu yüzden Amerikan Kanser Topluluğu tüm kanser vakalarının %42’sinin belirli faktörlere bağlı olduğunu ve önlem alınarak bu vaka ve ölümlerin önüne geçilebileceğini savunuyor. Bu faktörler ise aşağıdaki gibi sıralandı:

  • Sigara içmek
  • İkinci el sigara içiciliği
  • Fazla kilolar
  • Alkol tüketimi
  • Kırmızı ve işlenmiş et tüketimi
  • Meyve, sebze, lifli yiyecek ve kalsiyum içeren yiyeceklerin düşük oranda tüketilmesi
  • Hareketsizlik
  • Ultraviyole radyasyon
  • Kansere yol açan enfeksiyonlar (HPV ve HIV)

Türkiye’de yılda ortalama 163 bin 500 kişiye, dünya genelinde ise 12,7 milyon kişiye kanser tanısı konuluyor. Bu gibi bilimsel araştırmalar, kanser riskini azaltmak için bizim yapabileceğimiz basit değişikliklerin gücünü gösterdiğinden oldukça önemli.

Kaynak: CA, JAMA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.