Zorlu Enerji: Hızlı şarj istasyonlarımız ile elektrikli araçlar Türkiye’yi baştan sona dolaşabilecek

Zorlu Enerji Grup Başkanı Sinan Ak, şu anda İstanbul-İzmir-Ankara yolu üzerinde kurdukları 10 hızlı şarj istasyonunu bu yıl sonuna kadar 25’e çıkaracaklarını açıkladı.

Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada Ak, 2019 sonunda Türkiye’nin her yerini elektrikli araçla dolaşabilecek şekilde bir sistem oluşturacaklarını, 10 milyon dolarlık bir yatırım ile 200 ayrı noktada hızlı şarj istasyonu kuracaklarını belirtti.

Zorlu Enerji Solutions (ZES) markasıyla kurulan hızlı şarj istasyonu modeli için Vestel Ar-Ge çalışmalarını tamamlamak üzere. Zorlu Enerji, elektrikli araçların geleceğin en önemli konularından biri olacağını ifade etti ama elektrikli araçların sayısının az olmasını hızlı şarj istasyonlarının yokluğuna bağlıyor.

Bununla beraber gelecek dönemlerde hem daha fazla şirketin elektrikli araç pazarına girmesi hem de fiyatların düşmesi bekleniyor. ABD’ye konan gümrük vergileri nedeni ile bu araçların AB, Çin ve Japonya’dan geleceğini belirten Ak, bu talebe göre projelerini de güçlendireceklerini açıkladı.

Ak, hızlı şarj istasyonlarının Jaguar marka bir elektrikli arabayı, 45 dakikada doldurduğunu ve bu batarya ile aracın 400 kilometrelik yol gidilebildiğini açıkladı.Hızlı şarj istasyonları aracı 54 liraya tam “doldurmakta” ve benzin ile dizel araçlarla karşılaştırıldığında 4 ile 5 kat tasarruf sağlıyor.

2020 sonrasındaki yatırım planları içerisine bu istasyon yatırımlarını almak durumunda kalacaklarını savunan Ak, şirket olarak yurt dışında da hızlı şarj istasyonları kurmayı planladıklarına dikkat çekti.

Zorlu’nun Vestel’in Envo Elektrikli Araç Şarj Cihazı, geçtiğimiz yıl en prestijli tasarım ödülleri arasında yer alan Red Dot ödülüne bu kategoride yarışan 5.500’den fazla ürünü geride bırakarak ulaşmıştı. Zorlu aynı zamanda İstanbul’da 51 adet Tesla ile hizmet vermeye başlayacak platform daha sonra İzmir ve Ankara’ya yayılacak 3000 elektrikli araçlık bir filo kiralama servisi üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

Kaynak: AA

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.