Yeniden kullanılabilir kaplarda paket yemek siparişi: DeliverZero


Yeni getirilen pandemi kuralları, tek kullanımlık plastiklerin atıkları daha da büyük bir sorun haline getirecek gibi. Peki New York’ta kurulmuş DeliverZero isimli online sipariş kanalı bir çözüm olabilir mi?

Özellikle öğle yemeklerini ya da kahve ile çaylarını mekanlarda tüketen çalışanların üreteceği plastik düşündürücü. Zira 3,5 milyondan fazla çalışan yemeklerini restoranlardan özel yemek kartları ile tüketmekte.

Bazı restoranlar kendi içerisinde çözümler üretmeye çalışsa da, hem online hem de gel al siparişlerde tek kullanımlık plastikler standart olarak kabul ediliyor.

“Yeşili koruyalım” tarzı mecburiyeti bulunmayan seçeneklerin etkisi ise promosyon olarak kalmakta, istenmeyen plastikleri yine sipariş ile birlikte gelmekte.

Peki yeniden kullanılabilir ürünlerle bir paket servis sistemi kurmak mümkün mü?

New York’ta hayata geçen paket yemek servisi DeliverZero, anlaştığı restoranlar ile beraber bunun mümkün olduğunu gösteriyor.

DeliverZero, 1000 defaya kadar kullanılabilen, yıkanabilir sert plastikten yemek kaplarını hem tüketicilere hem de restoranlara zorunlu tutuyor.

New York’un 2 buçuk milyona yakın nüfusu bulunan Brooklyn gölgesinde 16 restoran ile anlaşan DeliverZero, depozitosuz bir şekilde yemek ambalajlarını restoran ve tüketiciler sağlıyor.

Tüketiciler ya bir sonraki siparişinde, ya da 6 haftaya kadar anlaşmalı restoranlara bu kapları bırakabiliyor. Eğer bu kapları almak isterseniz ise sizden 3 dolarlık bir ücret alıyor.

DeliverZero kendisini bir sipariş merkezi olarak değil, döngüsel ekonomiyi merkezine almış bir aracı olarak kabul ediyor. Kaplar restorana özel olmadığında, DeliverZero bu kapları diğer restoranlarda da kullanabiliyor.

DeliverZero şu anda hem tüketicilerin hem de restoranların sistemden memnun olduğunu ve bir aksilik yaşanmadığını belirtiyor ve diğer bölgelere genişleme planları olduğunu belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde 18 ülkeden 119 biliminsanı Koronavirüs döneminde yeniden kullanılabilir ürünlerin kullanımının tamamı ile güvenli olduğununu belirtmişti.

Tek kullanımlık ambalajlar ise hem doğamızda hem de vücudumuzda plastik atığın çoğalmasına sebebiyet veriyor. Geri dönüştüğü düşünülen karton ürünler de aslında geri dönüşmüyor.

Restoranlara gittiğimizde nasıl yeniden kullanılmış temiz bir tabaktan yiyebiliyorsak, DeliverZero’nun yeniden kullanılabilir yemek kapları da aynı mantık ile çalışmakta.

Çevre dostu olmayı merkezine almış restoranlar ile tüketicileri birleştiren böyle bir sistem döngüsel ekonomi kültürü ile birlite standartımız olacak gibi.

Umarız pandeminin getirdiği riskler ile birlikte fırsatları da görebilir, ve bu seçeneği biz de en kısa sürede hayatımıza uygulayabiliriz. Şimdilik ise çevre dostu restoranlara kendi kabımızla gidebiliriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.