Virüs için el ve yüzünüzü temiz tuttunuz, peki ya telefonunuz?

Virüs için el ve yüzünüzü temiz tuttunuz, peki ya telefonunuz?

7 Mart 2020 0 Yazar: Görkem Gömeç
Bu içeriği paylaş:

Her ne kadar Türkiye’de vakalar gözükmese de, koronavirüs sınırlarımızdaki çoğu ülkelerde acil durum ilan edilmesine neden oldu.

Her türlü bulaşıcı hastalık gibi, koronavirüse karşı da ilk savunma olarak el ve yüz temizliği öneriliyor. Ama bu temizliklere ek olarak önerilen yüzey temizliğini maalesef biraz arkaplanda kalmakta.

Yapılan araştırmalar virüs içeren damlaların bile günler boyunca yüzeylerde yaşayabildiğini gösteriyor. Üniversitesi Bağışıklık Bilimi Bölümü’nün yaptığı çalışma, bu damlaların akıllı telefonlarda 96 saate kadar yaşayabildiğini göstermekte.

2003’te SARS için yapılan bu araştırma, Dünya Sağlık Örgütü’ne de kaynak olarak sunulmuş. SARS virüsü ile aynı RNA’yı taşıdığı için koronavirüs, teorik olarak aynı yaşam sürelerine sahip.

Telefonlar üzerinde yapılan testlerde ortaya çıkan bakteriler

Uzmanlar, bu yüzden ulaşım sırasında bir yolcunun hapşırma veya öksürme sırasında geçecek virüslerin aynı hayat süresine sahip olacağını varsayıyor.

Yine de, herhangi bir durumda bile yapılan araştırmalar, elektronik aletlerin tuvaletteki klozetlerden 400 kat daha fazla bakteri taşıdığını gösteriyor.

Ortalama bir insanın telefonu 2,600 defa suratına değdirdiğini düşünürsek bu bakteri ve virüslerin yüzünüze ve elinize bulaşma olasılığı oldukça yüksek.


Reklam

Neyse ki çözüm oldukça basit. Apple ürünlerinin hafifçe sabunlu suya batırılmış mikrofiber bezle temizlenebileceğini belirtiyor.

Ama özellikle bulaşıcı hastalık söz konusu olduğunda yarısı su, yarısı kolonya olan bir sprey ile telefonunuzu silmek daha güvenli olacaktır.

Önemli bir tüyo ile içeriği bitireyim: Solüsyonu ilk olarak beze sıkmayı unutmayın!

Sağlıklı günler.


Çevreci Geek'i takip edin