Sıfır değil, negatif karbon bira: JEDI


Kanadalı bira işletmesi Karbon, 2024 yılında ülkenin ilk karbon negatif biracılık şirketi olmak üzere yola çıktı.

J.E.D.I (Adalet, Eşitlik, Farklılık, Kapsayıcılık), Helios (Mitolojik Güneş Tanrısı), One World (Tek Dünya) gibi birbirinden güzel isimler ile biralar üreten şirket, hem adil bir iklim değişikliği için attığı adımlar ile dikkat çekiyor.

Türkiye’de büyük ve küçük bira üreticileri üzerindeki devasa vergi yükü yüzünden teknolojik ve altyapı yatırımlarını yapmakta zorlanmakta.

Kanada’da ise bu start-up şirket hem yerel ekonomiye destek verecek hem de karbon ayakizini azaltmakla kalmayıp, negatife çekecek yatırımlar yapabiliyor ve hatta vergi indirimleri ile devlet desteği alıyor.

Kanadalı şirket, hem enerjisini yenilebilir kaynaklardan sağlayarak, hem de atıklarını enerjiye çevirerek, karbon ayakizini düşürüp, negatife çekeceklerini açıkladı.

Buna ek olarak, bir başka startup ile tasarladıkları karbon ölçüm yazılımı ile hem üreticilerinden, hem de atıklarından oluşacak karbon salımını daha iyi ölçüp, daha iyi hedefleyecekler.

Zira bira üretimi, her adımında ciddi oranda su, enerji ve ısı kullanan bir sistem. Buna ek olarak bira satışı sırasında ciddi oranda atık da üretilmekte.

Karbon şirketi ambalajlarını da bu sistem ile daha iyi hedefleyip, biyoçözünür 4’lü ve 6’lı paketler üreteceklerini de belirtmiş.

Ürünlerin içeriklerini ise fabrikaya bir kaç saat uzaklıktaki üreticilerden sağlayarak, hem karbon izini düşürmüşler, hem de yerel ekonomiye destek vermişler.

Karbon Bira Üretim Şirketi’nin kurucuları, bira tarifleri yerine üretim tariflerine odaklanıp, diğer şirketlerin de benzer kararlar alabileceklerini göstermek istemişler.

Umarız bizde ülkemizden benzer güzel haberleri duyarız.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.