Plastik şişe kullananlar her yıl 90 bin mikroplastik yutuyor

Plastik şişe kullananlar her yıl 90 bin mikroplastik yutuyor. Bu normal bir beslenmeden gelen mikroplastiklerin neredeyse 2,5 katı.

ABD’de deniz ürünleri, bal, tuz ve şeker gibi ürünlerdeki mikroplastikleri ele alan 26 araştırmayı derleyen bir çalışma, daha sonra ABD Resmi Beslenme Rehberi üzerinden bir hesaplama yapmış.

Bu hesaplamaya göre her yıl 39 bin ile 52 bin arasında mikroplastik sadece bu besinlerden insan vücuduna giriş yapmakta.

Buna ek olarak uzmanlar sürekli plastik şişe kullananların her yıl ekstra 90 bin mikroplastik yuttuğunu öne sürüyor.

Yorumsuz 😮

Yalnız araştırma bu çalışmaların ABD’de büyük bir çoğunluğun tükettiği plastik paketli işlenmiş gıdaları ele almadığını da belirtmekte.

Bu paketli gıdalar ile birlikte bireylerin sadece beslenmeden yuttuğu mikroplastik sayısı endişe verici seviyelere ulaşmakta.

Biliminsanları mikroplastiğin vücudumuza verdiği zararlar konusunda %100 anlaşmış değiller. Ama bir çok araştırma bu maddelerin inflamasyon, karaciğer rahatsızlıkları ve kansere yol açtığını öne sürmekte.


Reklam

Şu an maalesef nefes aldığımız havadan bile mikroplastikler vücudumuza giriyor.

Ama işlenmiş ve plastik paketli gıdaları azaltarak, içecekleri cam şişelerde ve termoslarda tüketerek, plastik pipet, çatal, bıçak kullanmayarak mikroplastiklerden kendimizi sakınabilir, vücudumuzu büyük bir oranda koruyabiliriz.

Kaynak: HuffPost, Healthline


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.