Ormansızlaşma, kum fırtınası ve hava kirliliği: Pekin’de gökyüzü turuncuya boyandı

Bu içeriği paylaş:

Dev bir kum fırtınası, yüksek seviyedeki hava kirliliği ile birleşince, Çin’in başkenti Pekin’de gökyüzü korkutucu bir turuncu renge dönüştü.

Kum fırtınasından gelen kum parçacıkları, hava kirliliğine yol açan partiküller ile birleşince, hava kalite endeksleri hiç görülmemiş, 999 gibi bir puana yükseldi.

Partiküllerin havadaki miktarı 600 mikrogram olarak ölçülmüş. Dünya Sağlık Örgütü bu değerin 25 civarında olmasını önermekte.

Çin Meteoroloji Merkezi, tarihinde ikinci en yüksek alarm seviyesi vererek, Salı gününe kadar bu durumun devam edeceğini duyurdu.

Aslında bu kum fırtınası Moğolistan’dan gelmekte. Moğolistan’ın bazı noktalarında havadaki partikül oranları 8000 mikrograma kadar çıkmış durumda.

Bu durum, Moğolistan’da 341 kişinin kayıp olarak ilan edilmesine ve tüm uçuşların durdurulmasına yol açtı.

Kum fırtınaları aslında Gobi çölünden gelmekte ve bu mevsimde “normal” olarak karşılanıyor.

Gobi Çölüne karşı kurulan “Yeşil Duvar”ın bir parçası”

Bununla beraber, yüksek derecede ağaç kesimi ile ormansızlaşmanın artması ve iklim krizi yüzünden çölün giderek büyümesi bu fırtınaların gücünü artırmakta.

Pekin her ne kadar fırtınaların gücünü azaltmak için “Yeşil Çin Seddi” adını verdikleri devasa bir orman projesi başlatsa da, değiştirilen ekolojinin gücü bu duvarı sürekli yıkıyor.

Bölgedeki çelik üreticilerin hava kirliliğini azaltacak önlemlere yönelik adımlar atmaması da bu durumu giderek büyütmekte.

Uzmanlar, değişen ekolojiye “rüzgar kanalları” gibi uyum politikaları geliştirmekte, çünkü artık çözüm çok uzakta.


Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler