Hedefler yükseltilecek: ABD ve Avrupa Birliği iklim krizi konusunda işbirliği kararı aldı


ABD’nin İklim Özel Temsilcisi John Kerry, geçtiğimiz günlerde iklim krizi konusunda Avrupa Birliği ile işbirliği için Brüksel’i ziyaret etti.

İşbirliği, özellikle sekiz ay sonra Glasgow’da düzenlenecek COP26 Zirvesi’nde Paris İklim Anlaşmasını daha yapıcı hale getirmeyi hedefliyor.

Kerry ziyaretinde özellikle sivil toplum kuruluşlarının, özel sektör ve ülkelerin de daha çok işbirliği yapması gerektiğini belirtti.

Ekonomilerin yenilenmesi ile, karbon yakalama, batarya ve hidrojen gibi yeni teknolojilerin iklim krizine çözüm olabileceğini belirten Kerry, bununla beraber çözüme kimsenin tek başına ulaşamayacağının altını çizdi.

ABD Başkanı Joe Biden’da Nisan ayında düzenlenecek bir iklim zirvesi ile ülkelerin hedeflerinin yükseltilmesinin ele alınacağını belirtiyor.

Kerry’i karşılayan AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Frans Timmermans da, ABD’nin Paris Anlaşması’na katılmasından ve iklim konusunu gündeminde üst sıraya almasından mutluluk duyduğunu ve Glasgow’un başarılı olması için birlikte çalışacaklarını vurguladı.

Yeşiller Avrupa Parlamento Üyesi Bas Eickhout da bu işbirliğinin Hindistan, Brezilya ve Çin ile de oluşturulması gerektiğini belirtti.

Eickhout özellikle Çin’in son 5 yıllık planında iklim krizine yönelik çalışmaların yavaşladığına bir daha dikkat çekti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.