Nobel Ekonomi Ödülü’nü iklim değişikliği üzerine çalışan iki ABD’li ekonomist kazandı

2018 Ekonomi Nobel ödülünü, iklim değişikliğinin etkileri, inovasyon ve sürdürülebilir ekonomik büyüme üzerine çalışan Amerikalı biliminsanları William D. Nordhaus ve Paul M. Romer’in kazandığı açıklandı.

Nordhaus, iklim değişikliğinin neden olduğu zararlar üzerine çalışmalarıyla tanınıyor. Nordhaus 1970’lerde ekonomik verilere iklim değişikliğinin etkilerinin de eklenmesi gerektiğini savunmuştu ve şu an “çevre ekonomisinin” babası olarak sayılıyor.

Romer ise sağlıklı bir ekonomik büyümenin nasıl sağlanabileceği üzerine çalışması ile ödülü hak etti. Romen içyapılı ekonomik teorisi ile, teknolojik gelişme ve araştırmaların vergi indirimleri ile desteklenmesi ve ekonominin arz tarafına odaklanılması gerektiğini savunuyordu

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi ödül hakkındaki açıklamada, Nordhaus’un “Seragazlarının neden olduğu sorunları sağaltmanın en etkili yolunun, karbon vergisinin küresel ölçekte uygulanması” gerekliliğini gösterdiğini belirtti.

Aynı şekilde Romer’in çalışmasının da, “şirketlerin yeni fikir ve inovasyonlar üretmek için arzularının ekonomik güçleri tarafından yönlendirildiğini” gösterdiğini duyurdu.

Akademi bu iki biliminsanının zamanımızın en acil çözülmesi gereken sürdürülebilir ve uzun dönemli ekonomik büyüme için çözümler sundukları için ödüle layık görüldüğünü açıkladı.

Kaynaklar: İklim Haber, The Guardian

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.