Kan şekerinizi ve kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı 6 yüksek lifli gıda

Genelde sadece tahıllı gıdalarda olduğu düşünülen lifli yiyecekler maalesef ülkemizde yeterince tüketilmiyor. Kadınlar için günlük 25, erkekler içinse 35 gram tüketilmesi gereken lifli yiyeceklerden ortalama olarak sadece 15 gram tüketilmekte.

Kan şekerini düşürüp, kolesterolü azalttığı, hatta bağırsak kanserinin önüne geçtiği bir çok araştırmada kanıtlanan lifli besinleri tüketmenin en iyi yolu işlenmemiş ve farklı meyve ve sebzeleri tüketmekten geçiyor.

En yüksek lifli yiyecekler nelerdir diye soranlar için aşağıdaki listede önerileri ve 100 gramında içerdikleri lif miktarlarını bulabilirsiniz.

1. Kabak çekirdeği (18,4 gr)

Yüksek oranda magnezyum, bakır, demir ve çinko içeren kabak çekirdeği aynı zamanda 100 gramında da önemli miktarda lif içeriyor.

2. Yulaf (16,5 gr)

Özellikle yulaf ezmesini hızlı ve sağlıklı bir kahvaltı için tercih edebilirsiniz. Böylelikle gün boyunca sindirim sisteminizin düzgün çalışmasını sağlayabilir ve kan şekerinizi kontrol altına alabilirsiniz.

3. Badem (12,5 gr)

Hem besleyici özelliği ile, hem de sağlıklı iyi yağ içeriği ile oldukça popüler olan bademlerin kavrulmamış halleri oldukça yüksek miktarda lif içermekte.

4. Enginar (8,6 gr)

Özellikle yaz aylarında kullanılan bu sebze giderek daha da popülerleşiyor. Bunun arkasında kendine has tadı ve içerdiği liflerin de etkisi var tabi.

5. Mercimek (7,9 gram)

Kırmızı ya da yeşil, mercimek hem yapması oldukça basit hem de lif ihtiyacınızı büyük bir şekilde karşılayacak yiyeceklerden biri.

6. Nohut (7,6 gram)

Favori yemeklerimden biri olan humusun ana maddesi, mineral ve protein kaynağı nohut aynı zamanda günlük lif ihtiyacınızı da ciddi oranda karşılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.