İmza kampanyasına destek ver, Kuzey Ormanlarını muhafaza et

Düzce’den Bulgaristan sınırına kadar olan Kuzey Ormanları, 6 bine yakın bitki ve ağaç türünü, 800 civarında canlı türünü ve 15 adet Önemli Doğa Alanını içinde barındırmakta.

Üçüncü Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, Üçüncü Boğaz Köprüsü projeleri ile ciddi bir tahribata uğrayan Kuzey Ormanları, şimdilerde “boş” alanları çitlenmesi, inşaatlar için taş ocakları açılması ve Kanal İstanbul gibi tehlikeler ile karşı karşıya.

Sadece İstanbul değil, hızla büyüyen Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Sakarya ve Düzce’nin de projeleri Kuzey Ormanlarının içinde planlanmakta.

23 Mart’ta Kuzey Ormanları Savunması ve Türkiye Ormancılar Derneği çağrısıyla gerçekleştirilen, Kuzey Ormanları hakkında düzenlenen ve çeşitli meslek örgütlerinin ile yaşam savunucusu yapıların destek verdiği bir konferansın sonunda “Kuzey Marmara Muhafaza Ormanı” ilan edilmesi amacıyla bir kampanyanın başlatıldığı duyuruldu.


Bu da ilginizi çekebilir

Muhafaza Ormanı kavramı Kuzey Ormanları için yeni bir adım değil aslında. Daha önce de şehrin su ihtiyaçlarının karşılanması, Avrupa’da doğal yapısını koruyamayan orman ağacı cinslerinin korunması gibi bir çok nedenle Belgrad Ormanı 1950’lerde Muhafaza Ormanı olarak ayrılmış ve bugüne kadar varlığını koruyabilmiş.

Yerleşim yerlerinin sağlığına pozitif etki sağlayan, erezyon gibi afetlerin oluşmasını engelleyen Kuzey Ormanlarının yasal olarak Muhafaza Ormanı olarak ayrılmasının önünde ise sadece politik nedenler yatmakta.

Bunun için siz de Kuzey Ormanları ve çevre dostu sivil toplum kuruluşlarının Change.org’da düzenlediği imza kampanyasına desteğinizi verebilir, Kuzey Ormanlarını Muhafaza Ormanı olarak görmek istediğinizi belirtebilirsiniz.

İmza kampanyasına destek vermek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Kuzey Ormanları Savunması


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.