Gök kızıla boyandı: Kaliforniya’da yanan ağaçlık alan İstanbul’un bir buçuk katından büyük

Bu içeriği paylaş:

ABD’de bulunan San Fransisco şehrinde gök kızıla boyandı. Bağlı olduğu Kaliforniya eyaletinde neredeyse bir aydır süren orman yangıları, şehirde yaşayanları, kıyamet filmlerinden çıkmış bir sabaha uyandırdı.

Eyaleti etkisi altına alan sıcak hava dalgası nedeniyle sıcaklıklar rekor düzeylerde seyrederken, 28 noktadaki yangınların söndürülmesi için 14 binden fazla çaba gösteriyor.

15 Ağustos’tan beridir devam eden yangınlar, 8 bin kilometrekareden büyük bir alanda hasara yol açarken, sayısız orman canlısının ve en az sekiz kişinin hayatını kaybetmesine sebebiyet verdi.

Eyaletin kuzeyinde devam eden yangınlardan yükselen duman ve küller, Çarşamba günü esen sert rüzgarların etkisiyle San Francisco bölgesinin üzerine çöktü.

Kentte yaşayan Catherine Geeslin, San Francisco Chronicle gazetesine yaptığı açıklamada, “Dünyanın sonu gelmiş gibi. Gündüz olmasına rağmen hava hala karanlık.” dedi.

Ağustos ayı ortasında dünya üzerinde ölçülen en yüksek sıcaklık olduğu belirtilen 54,4 derecelik sıcaklık, Kaliforniya’daki Ölüm Vadisi Ulusal Parkı’nda kayıtlara geçmişti.

Los Angeles kentinde geçen pazar günü sıcaklık 49.4 dereceye çıktı. Bu, kentte şu ana kadar ölçülen en yüksek sıcaklık.

İklim krizi ve küresel ısınma, maalesef doğrudan olmasa da dolaylı yoldan bu yangınlara da sebebiyet veriyor.

İstanbul Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Doğanay Tolunay, iklim krizinin buharlaşmanın artması, yağışların azalması ve bütün bunların etkisiyle yaz kuraklığının şiddetlenmesiyle orman yangını riskini artırdığını belirtiyor. (Yeşil Gazete)

Cudi Dağı’ndaki yangın uzun süredir devam etmekte

Türkiye’de de Orman Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, bu yıl 1944 orman yangını çıktı. Yangınlarda 6492 hektar alan kül oldu. Bu alan neredeyse İstanbul’un Kadıköy ve Üsküdar ilçelerinin toplamı kadar büyük.

10 Eylül tarihi ile Muğla, Aydın, Adana ve Cudi Dağı’nda hala yangınlar devam etmekte.


Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler