Gıda toplulukları çalıştayı, yeşil yalanlar, kompost atölyesi: Bu haftanın çevre dostu 4 etkinliği

İstanbul’un etkinlik takviminden bu haftasonu düzenlenecek 4 çevre dostu etkinliği bu içerikte bulabilirsiniz.

7 Aralık Cuma : Afgan Kömürü

Bir ülkenin geleceğinden vazgeçmek zorunda kalışının öyküsü… Pek çoğumuzun adını bile duymadığı, Afganistan’ın kuzeyinde kömür madenleri ile meşhur Tor Kasabası ve burada çalışmak zorunda kalan çocukların dramı.

Salt Beyoğlu, 2018 Ankara Uluslararası Film Festivali; En İyi Belgesel ödülüne sahip bu filmin gösterimini 7 Aralık Cuma günü saat 19:00’da gerçekleştirecek.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

8 Aralık Cumartesi: Burcu Arıkan ile Toprak ve Kompost Atölyesi

EkBiçYeİç tarafından organize edilen bu etkinlik yaşamın ana kaynaklarından biri olan toprağı, şehirde organik madde zengini bir şekilde nasıl üretebileceğini merak edenler için.

Bunun için İyiEkim girişimi ile bu konuları ele alan Burcu Arıkan liderliğinde, toprak yapısı ve besin ağı ile kompost çeşitleri ve temel bileşenleri temel konu başlıkları olacak.

Katılım ücretinin 80₺ olduğu atölyeye kayıt yaptırmak için info@ekbicyeic.com‘a mail atabilirsiniz. Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

8 Aralık Cumartesi – Gıda Toplulukları Çalıştayı

Bu yıl üçüncüsünü düzenlenen Gıda Toplulukları Çalıştayı geçen yıl olduğu gibi Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü’nde. 8 Aralık’ta düzenlenecek etkinlik, Türkiye’nin tüm bölgelerinden gıda toplulukları, kooperatifler, üreticiler, inisiyatifler ve bireysel katılımcıları ağırlayacak.

Gıda mücadelesi, ekoloji mücadelesi, üreticiler ve gıda toplulukları dayanışması, gıda topluluklarının hayatı dönüştürücü etkileri ele alınacak bazı başlıklar olacak. Yapılan konuşmalarda sorunlara somut çözüm önerileri getirilmeye çalışılacak ve birçok farklı konuda pratik uygulama atölyeleri de yer alacak.

Yurt içinden pek çok gıda topluluğu deneyimlerini paylaşma ve birbirleri ile tanışma fırsatı bulurken, aynı zamanda Polonya’dan Paulina Firak’ın, Gıda Kooperatifleri konusunda kendi deneyimlerini katılımcılarla paylaşacağı bir de sunum olacak.

Etkinlik hakkında detaylara ve kayıt formlarına buradan ulaşabilirsiniz.

9 Aralık Pazar – Yeşil Yalanlar

Salt Beyoğlu’nda bu Pazar, çevre hareketine farklı bir bakış açısı konuşuluyor.

“Population Boom” (2013) adlı filmi Berlin Film Festivali’nde Green Me Ödülü’nü alan Werner Boote, şirketlerin çevreci gözükme numaralarına karşı bizi uyarıyor.

Çevre dostu elektrikli arabalar, sürdürülebilir üretimle elde edilen gıdalar, adil üretimin popüler ve tehlikeli bir yalan olduğunu belirten Boote ve Kathrin Hartmann bu duruma karşı kendimizi nasıl koruyabileceğimizi anlatıyor.

Etkinlik hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.