Çocuklar Türkiye’yi büyüklere şikayet etti: Bu 5 ülke Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarını yerine getirmiyor

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in de aralarında olduğu 16 çocuk, Türkiye de dahil beş ülkeyi iklim değişikliğiyle mücadelede adım atmadıkları gerekçesiyle Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayet etti.

16 iklim aktivisti Almanya, Fransa, Brezilya, Arjantin ve Türkiye‘nin, Çocuk Hakları Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmedikleri savunuyor.

Çocukların geleceği tehlikeye atılıyor

Ülkelerin, özellikle kaynaklarını iklim değişikliğinin ölümcül ve öngörülebilir sonuçlarını engellemek için kullanmadığını ve çocukların geleceğini tehlikeye attığı belirtiliyor.

Bu durum aslında göründüğünden ciddi yaptırımlara yol açabilir. Eğer şikayet kabul edilir ve haklı bulunursa, BM, iklim krizini çocuk hakları ihlali olarak sınıflandıracak ve 5 ülkenin iklim değişikliğiyle mücadele kapsamındaki hedeflerini gözden geçirerek, çözüm için diğer ülkelerle birlikte çalışmaları istenecek.

Birleşmiş Milletler’de gücünü artırmaya yönelik politikalar izleyen Türkiye’nin yasal bağlayıcı yaptırımlara olmasa da, statü anlamında yaptırımlara uğrama riski var.

Neden Türkiye, neden bu 5 ülke?

Bu 5 ülkenin seçilmesinin arkasında, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kendileri hakkında yapılan şikayetleri değerlendirme yetkisini kabul eden ve Paris İklim Anlaşması’nda yeterli şekilde ilerlememeleri var.

Her ne kadar ABD ve Çin, iklim krizine yol açan adımlar atsa da, anlaşmanın çocukların olası ihlallerde haklarını aramalarına imkan tanıyan bölümünü onaylamadığı için şikayet edilecek ülke kapsamına girmiyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.