Children of Men, Gizli Arılar, Evde Mantar Yetiştirmek: Bu haftanın çevre dostu 10 etkinliği

Bu hafta etkinlik listesi dopdolu 🤓 Birbirinden farklı konularda 10’dan farklı etkinliğin detaylarına profilimdeki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

20 Mart Çarşamba: Kadıköy Kooperatifi Kendini Anlatıyor

Kadıköy Kooperatifi çalışmaları ile ilgili detayları anlatmak ve sizlerin sorularını cevaplamak için 19:45’de Barış Manço Kültür Merkezi’nde toplanıyor.

Etkinliğin Facebook sayfasına buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

20 Mart Çarşamba: Film izlenir mi, okunur mu ? “Children of Men” – TAK Kadıköy

https://www.facebook.com/cycledesigncoop/videos/291961414834000/

Tasarım Atölyesi Kadıköy ve Cycle tarafından düzenlenecek Film izlenir mi okunur mu ? ” etkinliklerinde de farklı algılara sahip insanları bir araya getirerek filmler üzerine konuşup, tartışabilecekleri bir ortam oluşturmak amaçlanıyor.

Bu hafta da benim favori filmlerinden biri olan Alfonso Cuarón’un yönetmenliğini yaptığı “Children of Men” Cycle ekibinden Mühendis ve Girişimci Hasan Demirezen, Tasarımcı Sadi Gökay Gadış ve Senarist/Yönetmen Ömer Faruk Güngör ile birlikte incelenecek.

Saat 19:00’da başlayacak ücretsiz ve herkese açık bu etkinliğin Facebook sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Reklam

20 Mart Çarşamba: Rana Babaç Çelebi ile Tıbbi & Aromatik Bitkilerle Bahar Detoksu

Etkinlikte Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitkiler kütüphanesi CerciYusuf.org’u kuran Rana Babaç ile farklı tıbbi bitkileri tanıyabilir, şifa niyetine hazırlama yöntemlerinden güvenli kullanımlarını, tıbbi bitkileri hiç bilmediğiniz yönleriyle öğrenebilir.

Arnavutköy Joint Idea’da saat 10:30 da başlayacak etkinlik hakkında daha detaylı bilgiye Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

21 Mart Perşembe: Benim Bisikletim Benim Şehrim – Impact Hub İstanbul

Impact Hub İstanbul bu haftaki konuğu; Bisikletli olan ve bisikletli olmak isteyen kadınlar arasında bir dayanışma ortamı yaratmayı, kadınlara cesaret vermeyi, Türkiye’de gündelik hayatlarında bisiklete binen kadın sayısını artırmayı ve bisiklet dünyasındaki kadınları görünür kılmayı amaçlayan Bisikletli Kadın İnsiyatifi.

Facebook Community Leadership Programına (FCLP) Türkiye’den seçilen Bisikletli Kadın İnsiyatifi, aynı zamanda tüm dünyadan programa seçilen tek bisiklet topluluğu olma özelliğini taşıyor.

Bu etkinlik de Bisikletli Kadın İnisiyatifi’nin FCLP desteği ile Türkiye’nin yedi bölgesinde “Benim Bisikletim Benim Şehrim” temasıyla gerçekleştireceği etkinliklerin ilki olacak.

Saat 19:00’da başlayacak bu ücretsiz etkinliğe katılım için buraya tıklayarak EventBrite’daki formu doldurmanız rica ediliyor.

Etkinliğin Facebook sayfasına ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

21 Mart Perşembe: Şehrin Gizli Arıları – Kokopelli Şehirde

Kokopelli Şehirde bu Perşembe İstanbul’un göbeğinde arıcılık yapan, tavuk besleyen ve evladiyelik tohumlarla doğal tarım yapan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alaattin Kirazcı’yı ağırlıyor.

Sanat çalışmalarını “ekolojik sanat”, “zamana ve mekana yayılan heykel ve performans sanatı” olarak tanımlayan Kirazcı bu etkinlikte arılar ile sanat ilişkisini, şehirdeki arılar ve bal üretimini ele alacak.

19:30’da başlayacak sohbete kayıt için buraya tıklayarak ulaşacağınız formu doldurmanız rica ediliyor.

Detaylı bilgi için atolye@kokopellisehirde.com adresine e-posta atabilir, ya da buraya tıklayarak etkinliğin Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

21 Mart Perşembe: Kentte Yaşam – Yeşil Düşünce Derneği

Yeşil Düşünce Derneği yerel seçimler yaklaşırken ekolojik kriz ve planlama ile insan temalı ulaşım politikalarını ele alan kentte yaşam pratiklerinin konuşulacağı bir söyleşi düzenliyor.

Söyleşi, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi’nden Akif Burak Atlar yapacağı sunumda Ekolojik Kriz ve Planlama başlığı ile açılacak.

Sokak Bizim Derneği’nden Arzu Erturan ise İstanbul’da Ulaşamamak başlığıyla sürdürülebilir ulaşım teması altında insan odaklı ulaşım politikaları, çevre dostu ulaşım türleri, yaya ve bisiklet ulaşımı üzerine konuşacak.

Saat 19:00’da başlayacak etkinliğe kayıt için buraya tıklayarak ulaşacağınız formu doldurmanız rica ediliyor.

Etkinliğin Facebook sayfasını ise buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

23 Mart Cumartesi: Su Kefiri Atölyesi – Nadas İstanbul

Probiyotik, süt ürünü içermeyen, doğal fermantasyon tekniğiyle yapılan fermante bir içecek olan su kefirinin inceliklerini, Nadas İstanbul’da Nazlı Pişkin’in düzenleyeceği bu atölye ile öğrenebilirsiniz.

Uygulamalı su kefirlerinin yapılıp, tadılacağı etkinlikte aynı zamanda katılımcılara evde kendi su kefirlerini yapabilmeleri için su kefiri anaları da dağıtılacak.

Saat 14:00’da başlayacak bu etkinliğe kayıt olmak veya daha fazla bilgi almak için info@nadasistanbul.com ‘a mail yazabilirsiniz.

Etkinliğin Facebook sayfasını ise buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.


Reklam

23 Mart Cumartesi: Burcu Arıkan ile Evde Mantar Yetiştiriciliği – EkBiçYeİç

Oldukça gizemli ama besin değeri yüksek mantarları evde yetiştirmek ister miydiniz?

EkBiçYeİç’de düzenlenecek bu atölyede İyi Ekim’den Burcu Arıkan ile siz de istridye mantarlarını evde nasıl yetiştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Saat 15:00’da başlayacak etkinliğe kayıt olmak de detaylı bilgi almak için info@ekbicyeic.com adresine yazabilirsiniz.

23 Mart Cumartesi: İstanbul ve Kuzey Ormanları Çalıştayı – Kuzey Ormanları Savunması

Son yıllarda İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara Bölgesinde hızla devam eden neoliberal kent ve doğa yağmasının ve buna eşlik eden denetimsiz sanayileşmenin sonuçları ve tüm bu etmenlerin iç içe geçmiş şekilde Kuzey Ormanları’na olan etkileri iyice belirgin hale geldi.

Bu Çalıştay’da, etki alanı Düzce’den Bulgaristan sınırına kadar dayanmış olan İstanbul ve onu çevreleyen Kuzey Ormanlarında yaşanan bu sorunlar bilimsel bir dille ele alınacak, çözüm önerileri sunulacak ve üniversiteler, sivil toplum örgütleri, yerel ve resmi kuruluşların bu konudaki önemi ve dayanışması tartışılacak

Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi, Kuzey Ormanları Derneği ve Sarıyer Belediyesi tarafından Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde organize edilecek çalıştayın programını detaylı bir şekilde görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

24 Mart Pazar: Kent Çizimi Atölyesi – Nadas İstanbul

urbansketchers.org hareketinden ilham alan bu etkinlikte, katılımcılar
Gabrielle Reeves ile beraber çeşitli dış mekan çizim tekniklerini perspektif ile öğrenecekler ve suluboyayla kalemi bir arada kullanmaya dair temel bilgiler edinecekler.

Daha önce sokak çizimi veya suluboya çalışmamış olanlar ve gözlemsel resim becerilerini geliştirmek isteyenler dahil her seviyeden katılımcıya açık olan etkinliğe kayıt olmak veya daha fazla bilgi almak için info@nadasistanbul.com ‘a mail yazabilirsiniz.

Nadas İstanbul’da saat 14:00’da başlayacak etkinliğin Facebook sayfasını ise buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.