Birleşik Krallık iklim için acil durum ilan eden ilk ülke oldu

İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’i içine alan Birleşik Krallık’ın meclisi, dün iklim ve doğa için acil durum ilanı için bir yasa tasarısı önerdi.

Önerilen yasa tasarısı, yasal bir bağlayıcılığı olmadığı şekli ile oya tabi tutulmadan kabul edildi.

Yasa tasarısı önerisini meclise sunan İngiltere’nin İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, kabul edilen taslağın gelecek için atılmış dev bir adım olduğunu belirtti.

Bununla beraber Çevre Bakanı Michael Gove iklim için acil bir durum olduğunu kabul etmesine rağmen, yasa tasarısına destek vermedi.

Yokoluş İsyanı hareketinin payı büyük

Acil durumun ilan edilmesinde geçtiğimiz haftalarda özellikle Londra’da barışçıl bir şekilde eylem yapan Yokoluş İsyanı hareketinin payı oldukça büyük.

Harekete katılanlar, Londra’da büyük dört yol ağızlarını trafiğe kapatarak, insanların iklim değişikliği ve etkilerinin ciddiyetini dikkate almalarını hedefledi.

Bu şekilde, iklim değişikliği başlığı gazete ve tv kanalarında şimdiye kadar olmadığı şekilde konuşulmaya başladı.

İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in eylemcileri ziyaret edip, mecliste bir konuşma yapması ile de uluslararası medyada hareket daha fazla yer buldu.

İklim için acil durum kararı almak ne anlama geliyor?

Aslında Birleşik Krallık’a bağlı onlarca kasaba ayrı ayrı bir şekilde iklim değişikliğine karşı acil durum ilan etmiş durumda.

“İklim için acil durum” için kesin bir tanım yok ama çoğu yerel yönetim 2030 yılına kadar karbon salımında nötr olmak istiyor.

Bu yerel yönetimler şehirlere elektrik araba paylaşım noktaları ve daha sürdürülebilir evlerin inşası için projeler başlatmış durumda.

Yine de bu hedefler, 2050 yılında 1990 yılına göre karbon emisyonlarını %80 oranında azaltmayı hedefleyen Birleşik Krallığa göre oldukça ilerici.

İşçi Partisi’nin yasa taslağına göre 2050 yılına kadar ülkenin emisyonlarının net sıfır olması, sıfır atık ekonomisine geçiş yapılması ve Birleşik Krallığı’nın doğasının yeniden canlandırılması gibi projeler var.

Galler ve İskoç hükümetleri de bu taslak üzerinden iklim için acil durum ilan etti. Gelecekte neler olacağını ise zaman gösterecek.

Kaynak: BBC, Quartz


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.