Avusturya, Belçika şimdi de İsveç: Santraller kapanıyor, Avrupa kömüre veda ediyor


Biz birincisini konuşurken, İsveç, Avusturya ve Belçika’ya da katılarak, Nisan ayından sonra tüm kömür santralleri kapanan Avrupa’nın üçüncü ülkesi oldu.

1989 yılından beridir çalışan Stockholm Exergi AB Värtaverket santralını kapatan İsveç, Mayıs ayı itibarı ile artık enerji üretimi için kömür kullanmamakta.

Aynı hafta içerisinde Avusturya da Mellach kasabasındaki 34 yıllık kömür santralini kapatarak, Belçika’dan sonra Avrupa’non ikinci kömürden özgür ülkesi oldu.

W6EE6J Smoke is discharged from chimneys at a coal-fired power plant of China Guodian Corporation in Datong city, north China’s Shanxi province, 17 March 201

Bununla beraber, bu sayı da gittikçe büyüyeceğe benziyor. Fransa 2022, Slovakya ve Portekiz 2023, İngiltere 2024, İrlanda ve İtalya ise 2025 yılına kadar tesislerini kapatmayı hedefliyor.

Hava kirliliği konusundaki düzenlemeler ve özellikle mali sıkıntılar bu tarihlerin daha önceye çekilmesine de yol açabilir.

Uzmanlar 2017’de Avrupa’daki kömür santrallerin %40’ının zarar ederek çalıştığını belirtiyor. 2019 yılında ise yenilenebilir kaynaklar ile enerji üretmek neredeyse yarı yarıya daha ucuz.


Reklam

Maalesef, Türkiye’de bu durum çok da geçerli değil. Türkiye 2019 yılında, Çin’den sonra, dünyada inşaat öncesi aşamada en fazla kömürlü termik santral projesi bulunan ikinci ülke.

Buna ek olarak, Greenpeace Akdeniz iki yıl içinde 1 milyar 224 milyon TL teşvik alan kirli kömürlü termik santrallere kapasite mekanizması adı altında verilen teşviklere karşı Danıştay’da dava açmıştı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.