Avrupa Birliği’nin Fosil Yakıt Kullanımında Rekor Düşüş


Çevreci Geek ile Bu Hafta bültenin’de odağımız Avrupa’nın rekoru. Fosil yakıt kullanımını ve enerji tüketimini azaltan, yenilenebilir enerji üretimini artıran Avrupa Birliği, net sıfıra doğru hızla ilerliyor.

Ama aklımızdaki soru, kısa kısa haber özetlerinde gördüğümüz gibi iklim krizi bu kadar hızlı ilerlerken, bu dönüşüm ne kadar hızlı.

Ayrıca bu hafta yayına giren Alevden İyileşmeye belgeseli, ve Upcycle Fest ile Kömürsüz Gelecek Buluşması etkinlikleri ile ilgili detayları da bültende bulabilirsiniz.


Avrupa Birliği Geçtiğimiz Yıla Göre %17 Daha Az Fosil Yakıt Tüketti

Ember’ın derlediği verilere göre Avrupa Birliği, Ocak ve Haziran ayları arasında elektriğin sadece %33’ünün fosil yakıtlardan üretti. Bu AB tarihindeki en düşük fosil yakıt enerji tüketim yüzdesi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından AB, gaz fiyatlarının yükselmesi üzerine talebi kısmak için bir dizi önlem aldı. Ilıman geçen kış mevsimi de 2023’ün ilk yarısında enerji kullanımının %5 oranında düşmesine neden oldu.

Hem elektrik kullanımı düşerken, hem de Portekiz, Avusturya, Bulgaristan, Estonya ve Finlandiya, fosil yakıt gücünde %30’dan fazla düşüş görüldü.

Kömür enerjisi AB’de en fazla düşüş gösteren yakıt oldu. 2023’ün ilk üç ayında kömürden elektrik üretimi %23 oranında azaldı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra Avrupa’nın “kömüre geri dönüceğine” inananlar yanılmış oldu.

Yılın ilk yarısında da rüzgar ve güneş enerjisi, ilk kez enerji üretiminin %30’unu oluşturdu. Yenilebilir Enerji tüm hızı ile büyümeye devam etti.

Nükleer Enerji’de de geçtiğimiz yıla göre %11’lik bir düşüş görüldü. Almanya Başbakanı Olaf Scholz’de ülkesinde nükleer enerjinin artık kullanılmayacağını söyledi ve yenilenebilir enerjiyi geliştirerek elektrik ihtiyacının yüzde 80’ini karşılamak istediklerini kaydetti.

Yılın ilk yarısında, Yunanistan ve Romanya üretimin %50’si yenilenebilir enerjiden sağlandı, Danimarka ve Portekiz’de bu oran %75’i aştı. Portekiz’de , hem Nisan hem de Mayıs aylarında tüm enerji üretiminin yarısını rüzgar ve güneş enerjisi oluşturdu.

Kaynak: İklim Haber, Ember


Kısa Kısa


“Alevden İyileşmeye” Video Serisi Yayında

2021 yılındaki orman yangınlarının bölgeye ve insanlara etkisini ele alan Esmiyor’un video serisi yayınlandı. Belgesel serisinde küçük de olsa benim de payım var 🤓

5 bölümlük bu seride akademisyenlere, afet uzmanlarına, bölge halkına ve gönüllülere kulak verdik.


3 Yılın Yağışı 2 Günde Düştü

Yunanistan’daki iklim felaketinde resmi rakamlar kesinleşti. Ülkenin büyük bir kısmı sadece iki günde 3 yıllık yağış aldı. Uzmanlar kalıcı göllerin oluşabileceğini bahsediyor.


İklim Göçü Çağı Başladı

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Genel Direktörlüğüne seçilen Amy Pope, “resmi olarak iklim göçü çağına girildiğini” savundu. Pope, 2022’de Afrika’da 7,5 milyondan fazla kişinin doğal afet nedeniyle yerinden edildiği belirtti.

Dünya Bankası’da etkin ve sürdürülebilir eylemlere geçilmediği takdirde sadece Afrika’da 2023 yılına kadar 105 milyona kadar insanın iklim değişikliği nedeniyle ülke içinde göçmen haline gelebileceğini açıklamıştı.


Bu Haftanın Etkinlikleri


Sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratan sanat eserlerine, atıklara ikinci şans veren tasarımlara ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak Upcycle İstanbul Art and Design Festival, 16-17 Eylül’de Müze Gazhane’de.

Local Makers’ın çevre dostu, ileri dönüşüm ve atıksız yaşam prensipleriyle üretim yapan Maker’ları ile Upcycle Bazaar’da buluşmak ve ileri dönüşüm atölyelerine katılmak için 16-17 Eylül’ü takviminize not etmeyi unutmayın!


Yeşil Düşünce Derneği’nin Kömürsüz Gelecek Buluşması, 16 Eylül 2023 tarihinde saat 12.00-17.00 arasında Devridaim Enstitüsü’nde gerçekleşecek.

Kömürün ABC’si kampanyası dahilinde, kömürden çıkışın nasıl mümkün olabileceğininin tartışılacağı etkinlikte, gün boyu devam edecek olan ve ilgi alanınıza göre seçerek katılabileceğiniz söyleşi ve atölyelere kayıt yaptırmayı unutmayın.

Kayıt için buraya tıklayabilirsiniz.


Güncel Paylaşımlar için Çevreci Geek’i Takip Etmeyi Unutmayın


Reklam


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.