ABD, Rusya, Suudi Arabistan ve Kuveyt: Petrol ülkeleri iklim değişikliği anlaşmalarını zora sokacak gibi

Cumartesi akşamı boyunca süren iki buçuk saat süren münakaşalar sırasında, 4 büyük petrol üreticisi; ABD, Rusya, Suudi Arabistan ve Kuveyt, Polonya’nın Katoviçe şehrinde toplanan delegeleri şaşırtacak bir açıklama yaptı

Bu 4 ülke, yaklaşık iki ay açıklanan ve 1,5 derecelik bir küresel ısınmanın önüne geçilmesi için yapılması gerekenleri ele alan Hükumetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporunun bir rehber olarak değil, sadece uyarıcı bir nota olarak ele alınmasını önerdi.

TIKLAYIN: IPCC raporu hakkında bilmeniz gereken 6 şey

Eğer raporun durumu bu şekilde kabul edilirse, ülkelerin rehber niteliğinde düzenlenmiş bu belgeyi göz ardı etmesi mümkün olacak. Binlerce biliminsanının incelediği araştırmaların ortak bir metni olan IPCC raporu şu anki mevcut durumda gezegenin 3 derecelik bir ısınmaya doğru gittiğini açıklamıştı.

Bu gelişme bazı uzmanlar için, Donald Trump’un pasif bir direnişten, aktif bir şekilde iklim anlaşmalarının altını kazmaya başladığını gösteren bir işaret olarak görülüyor. Bununla beraber Putin de, geçtiğimiz günlerde Trump ile petrol fiyatları hakkında beraber çalışabileceğinin de sinyalini vermişti.

Konuşmalar bundan sonra zora girecek

4 günden az bir zamanı kalan Polonya İklim Konferansı’nın bundan sonra var olan ayrılıkların daha da büyümesi bekleniyor.

Konferansta özellikle Paris Anlaşması’nın nasıl işleyeceğini gösteren “Kurallar Kitabı” detayları oldukça büyük önem taşıyor. Bununla beraber şeffaflık ve gelişmiş ülkelerin daha fakir ülkelere verebilecekleri finansal destekler konusunda tartışmalar da büyümekte.

Bununla beraber petrol ülkelerinin yaptığı açıklamaya karşı; Avrupa Birliği, 47 ülkeden oluşan az gelişmiş ülkeler bloğu ile Afrika, Latin ve Güney Amerika ülkeleri rapora destek vereceğini belirtti.

“Suudi Arabistan ve Kuveyt’in yanında ABD ve Rusya’yı bulması ciddi bir risk”

Uzmanlar, Birleşmiş Milletler tarafından iki yıl önce görevlendirilmiş biliminsanlarının yayınladığı raporun kabul edilmemesini saçmalık olarak tanımlıyor.

Karayipler’de bulunan Saint Kitts ve Nevis ülkesinin delegesi Rueanna Haynes, tam anlamı ile dünyanın geleceğinin konuşulduğu bir yerde bu durumun, iklim konferansının başarısını sürüncemede bırakacağını açıkladı.

Bazı uzmanlar ise daha önce de benzer şekilde açıklama yapan Suudi Arabistan ve Kuveyt’in bu sefer yanında ABD ve Rusya gibi iki ülkeyi bulmasının artık ciddi bir risk oluşturacağını belirtti.

“Büyük bir sorumsuzluk teşkil ediyor”

350.org direktörü May Boeve, IPCC raporunun kasti bir şekilde göz ardı edilmesinin büyük bir sorumsuzluk teşkil ettiğini ve 350.org’un iklim inkarcıların ve fosil yakıtlardan gelen çıkarcılıklarına karşı duracağını açıkladı.

Bununla beraber, görüşmelerden daha kuvvetli bir sonuç çıkmasını isteyen çevreciler Cumartesi günü Katoviçe kentinde bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe katılmak için Polonya’ya gelmek isteyen 12 eylemcinin ülkeye girişine ise izin verilmedi.

Sadece Cumartesi günü değil, 350.org grubuna göre, son 5 gün içerisinde Polonya’ya girmesine müsaade edilmeyen kişi sayısı neredeyse 200 kişiye ulaşmış durumda.

Bu yüzden 350.org tarafından “Kömür şirketleri içeride, iklim savunucuları dışarıda. Neden?” başlığı altında bir kampanya başlatıldı.

350.org Türkiye grubunun da destek verdiği bu kampanyaya siz de sesinizi ekleyerek destek verebilirsiniz. Bunun için burayı tıklamanız yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.