90 ülkeden 40 milyon sağlık çalışanı: Korona sonrası toparlanmanın hedefinde hava kirliliği ve iklim krizi olmalı

Bu içeriği paylaş:

Tüm dünyada sağlık uzmanları ve doktorlar, liderlerden korona krizi sonrasındaki toparlanmanın odağında, hava kirliliği ve iklim krizi olmasını talep ediyor.

Türkiye’nin de için de bulunduğun 90 ülkeden 40 milyon sağlık çalışanını temsil eden 350 sağlık örgütü, geçtiğimiz günlerde G20 liderlerine açık bir mektup yolladı.

Mektup, her yıl 7 milyon insanın hava kirliliği kaynaklı erken ölümden dolayı hayatını kaybettiğine dikkat çekti ve bundan sonraki ekonomik toparlanma projelerinde sağlık uzmanlarının da olmasını önerdi.

Uzmanlar bu şekilde kamusal sağlık sistemlerinin güçlenmesi ve çevresel bozulmanın azaltılması konusunda yetkilileri direkt olarak uyarmayı planlıyor..

Zira sağlık uzmanları, aynı koronavirüste olduğu gibi, çevresel bozulmanın devam etmesi ve hava kirliliğinin artması devam etmesi ile, halihazırda zayıf vücudumuza saldıracak virüslerin daha ciddi sorunlara yol açacağı konusunda uyarıyor.


Reklam

Yeni bir koronavirüs dalgasına ya da farklı bir salgın hastalığa bu sefer hazırlıklı olarak son dönemlerde yaşadığımız acıların bir daha yaşanmaması sağlanabilir.

Uzmanlar yenilenebilir enerji odaklı, daha hızlı internet bağlantıları ile destekli ve fosil yakıt kullanımı azaltan “yeşil ekonominin”, hem ekonomi hem de sağlık açısından çok daha etkili olacağına inanıyor.

Korona krizinin ciddiyeti ve iyileşmenin aciliyeti ile her gün savaşan sağlık uzmanlarının bu çağrısının önemi daha da bir ağır olsa gerek.

2015’de Paris’te imzalanan iklim anlaşmasının öncesinde sağlık konusunda çalışan sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesinden bu yana gerçekleşen bu en büyük seferberlikte, Dünya Tıp Birliği (World Medical Association), Uluslararası Hemşireler Konseyi (International Council of Nurses), İngiliz Milletler Topluluğu’ndaki Hemşireler ve Ebeler Federasyonu (Commonwealth Nurses and Midwives Federation), Dünya Aile Doktorları Birliği (World Organization of Family Doctors) ve Dünya Halk Sağlığı Dernekleri Federasyonu’nun (World Federation of Public Health Associations) da aralarında bulunduğu sağlık uzmanlarını temsil eden 200’den fazla tıbbi dernek ve kuruluş, üyeleri adına mektubu imzalarken binlerce sağlık uzmanı da mektubu bireysel olarak imzaladı.

Mektuba buradan ulaşabilirsiniz.


Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler