10 STK’dan Çağrı: Adana’daki Hunutlu Termik Santralı İnşaatı Durdurulmalı

10 STK’dan Çağrı: Adana’daki Hunutlu Termik Santralı İnşaatı Durdurulmalı

2 Haziran 2020 0 Yazar: Görkem Gömeç
Bu içeriği paylaş:

10 adet sivil toplum kuruluşu, Adana’nın Yumurtalık ilçesi Sugözü Kumsalı’na yapılan ve ithal kömürle çalışacak Hunutlu Termik Santralı inşaatının bir an önce durdurulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

Adana’nın ve İskenderun Körfezi’nin bir termik santral daha kaldıramayacağını belirten kuruluşlar, santralın Sağlık Etki Değerlendirmesi ve tüm körfezi kapsayan hava kirliliği modellemesi yapılmadan inşaatına başlandığını belirtti.

Çinli Şanghay Elektrik tarafından Adana’ya kurulan termik santralın ÇED Raporu’nda ölçülen hava kirliliği verilerinin ulusal limit değerleri karşılamadığına, santralın ÇED olumlu kararının da bu sebeple geçerli olmadığına dikkat çekti.


STK’lar aynı zamanda Change.org’da sizin de desteğinizi istiyor: http://chng.it/5Z9zntRbMH


Adana’da 2000 Ölüm Engellenebilirdi

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Platformu (DAÇE), Adana Tabip Odası, Adana Ziraat Mühendisleri Odası, 350.org, Avrupa İklim Eylem Ağı (CAN Europe), Ekosfer, Sağlık ve Çevre Birliği (HEAL), TEMA Vakfı, WWF-Türkiye ve YUVA Derneği’nin ortak açıklaması erken ölümlere de dikkat çekti.

Uzmanlar, nüfusun yoğun olduğu Adana merkezde hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü’nün sınır değerleri altında tutulabilseydi, 2019 yılında 2072 ölümün engellenebileceğini belirtti.

Bu veri, Adana’da her beş kişiden birinin hava kirliliğine bağlı sebeplerden hayatını kaybettiğini gösteriyor. Türkiye’de ise en güncel verilere göre dış ortam hava kirliliği yılda yaklaşık 52.000 erken ölüme neden oluyor.

Adana yılın %65’inde kirli hava soluyor

İki milyonu aşan nüfusuyla Adana, Çevre Mühendisleri Odası’nın yeni yayımlanan Hava Kirliliği Raporu’na göre, 2019 yılı boyunca 236 gün, yani yılın %65’inde kirli hava soludu.

Aynı yıl Adana’nın merkezinde ölçülen PM10 hava kirleticisinin, Türkiye’de belirlenmiş ulusal kirlilik limitlerinin iki, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği limitlerin dört katı üzerinde olduğu belirlendi.

Kömürlü termik santrallar ve ağır sanayinin yer aldığı İskenderun Körfezi’ndeki birçok istasyonda hava kirliliğine ilişkin anlık veri akışı sağlanamıyor.

Bölgede yaşayan insanlar kirliliği takip edemediği gibi, bölgedeki termik santralların baca gazı ölçümlerinden çıkan sonuçlar talep edildiğinde veriler paylaşılmıyor.

Kuruluşlar ayrıca Adana’daki hiçbir istasyonda en tehlikeli hava kirleticisi olan PM2,5’in ölçülmediğine dikkat çekti.

Kanser Vakaları 11 Kat Arttı

Doğu Akdeniz Çevre Platformu gönüllü avukatı İsmail Hakkı Atal, “Santral projesinin lisans iptaline karşı açtığımız davada sunulan bilirkişi raporuna göre, Hunutlu projesine çok yakın mesafede bulunan Sugözü Kömürlü Termik Santrali’nın 2003 yılında faaliyete geçmesinin ardından, 2009-2014 yılları arasında kanser vakaları 11 kat, kanser türleri ise %275 oranında arttı” dedi.

HEAL (Sağlık ve Çevre Birliği) Türkiye Danışmanı Funda Gacal ise “Hava kirliliği Adana’da halihazırda ciddi bir sağlık problemi, kirli hava Adana’da her beş ölümün birinden sorumlu. Bunun yanında santralın yapılacağı bölgede havanın güncel limitleri aşacak kadar kirli olduğunu ve insan sağlığı üzerine kapsamlı bir değerlendirme yapılmadığını görüyoruz. Güncel olmayan bu ÇED raporu iptal edilmeli, Sağlık Etki Değerlendirmesi yöntemi uygulanmaya başlanmalıdır” diye konuştu.

Daha fazla bilgiye projenin web sayfasından ulaşabilirsiniz: https://adanayatemizhava.org/


Çevreci Geek'i takip edin