30 araç ve 200 yolcu taşıyor: Dünyanın en büyük elektrikli feribotu Danimarka’da denizle buluştu

E-Feribot Ellen, dünyanın en büyük tam elektrik feribotu, Danimarka’da 22 deniz mili (40 km) ilk yolculuğuna çıktı. Danimarka’da bulunan Aerø Belediyesi’nin Avrupa Birliği ile ortak projesi olan bu feribot, 30 araç ve 200 yolcu taşıma kapasitesine sahip.

Feribotun 4,3 MWh’lik dev bataryası iki adet 750 kW’lık ana itici, iki adet de 250 kW manevralık yedek motora güç vermekte.

Hafif elektrik motorları, geri dönüştürülmüş kağıttan elde edilmiş mobilyaları ve alüminyum kullanılmış hafif yapısı ile Ellen, diğer elektrikli feribotlara göre 4 kat daha uzun bir menzile sahip.

Soldaki geleneksel bir dizel motor, sağdakiler ise Ellen’ın elektrikli motorları

Uzmanlar, elektrikli feribotun yılda 2 bin ton karbondioksit, 42 ton azot oksit ve 2,5 ton partikül salımının önüne geçeceğini belirtiyor.

22 deniz mili Türkiye için özellikle Çanakkale – İstanbul arasında giden feribotları düşündüğümüzde aslında kısa bir mesafe anlamına geliyor.

Bununla beraber benzer bir teknolojiyi kullanacak ve yolcu taşımaya yönelik kullanılacak bir elektrikli vapur, eğer aynı özelliklere sahip olursa, Beşiktaş – Kadıköy arasındaki yolculuğu 7 defa yapabilir.

Danimarka’ya göre Türkiye’de ağırlıkla fosil yakıt kullanılmasına rağmen, elektrikli motorların verimliliği, düşük verime sahip dizel motorlara göre yine ciddi oranda bir salımın önüne geçecektir.

Deniz ve hava kirliliği konusunda çok da masum olmayan bu toplu taşıma aracı bir gün yenilenebilir enerji ile çalışan elektrikli motorlara sahip olabilir mi ne dersiniz?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.