Yeşil geri gelene kadar yeşil adalar: Modüler, taşınabilir, yaşayan toprak bloklar


Şehirlere biraz yeşillik katmak için, Milan bazlı Stefano Boeri Architetti mimarlık şirketi, Superverde isimli modüler bir “yeşil ada” geliştirdi.

Boyutu ve genişliği ayarlanabilir, modüler toprak bloklardan oluşan bu yapılar, “yaşayan toprağın modüler parçaları” olarak tanımlanmış. Bu yapılar ile şirketin amacı biyolojik çeşitliliği de artırarak, şehirlerdeki ısıl ada etkisini azaltmak.

Yeşilliklerle dolu apartman yani Dikey Orman projeleri ile yanınan Stefano Boeri, şehirlere yeşili geri getirmek için sürekli çalışmakta. Buna karşın Superverde, uyarlanabilir yapısı ile diğer projelerinden ayrılıyor.

Superverde’nin bu uyarlanabilir yapısı içinde bitkiler de var ve bu bitkiler biyolojik çeşitliliğe göre seçiliyor. Bu seçenekler 9 ile 100 metrekare arasında seçiliyor ve ağaçlar ile çalıların sayısı buna göre değişiyor.

Tabii ki, bu proje yerine artık atıl AVM’lerin ya da eski binaların bazılarının yeşil alana dönüşmesini istemek daha mantıklı. Ya da var olan yeşil alanların beton ormanlarına dönüşmemesini…

Ama özellikle şehirlerin açık meydanlarında bu gibi projeler kendilerine yer bulabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.