Vücut ısınız ile telefonunuzu şarj etmeye hazır mısınız?: Isıl piller yenilenebilir enerji için bir dönüm noktası olabilir

Bu içeriği paylaş:

Biliminsanları, geçtiğimiz günlerde thermocells adı verilen bir teknoloji geliştirdi. Isıl piller olarak da adlandırabileceğimiz bu teknoloji, fazla ısıyı yenilenebilir enerjiye çevirebiliyor.

Uzmanlar bu teknoloji ile birlikte, taşınabilir piller üreterek, yüzeylerden gelen fazla ısıyı kullanmayı hedefliyor.

Isı farkları ile orataya çıkan termal elektriği kullanabilecek bu buluş, insan vücudunu da kaynak olarak kullanabiliyor.

Nikel bazlı Isıl Piller

İnsanlar için giyilebilir bir teknoloji olarak uygulanabilecek thermocell, daha önce düşük enerji üretimi yüzünden göz ardı ediliyordu.

Ama Moskova’da bulunan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde görevli biliminsanları, bu yeni ısıl pillerde, boş nikel mikroküre bazlı nikel oksit elektrotlar kullandıklarını belitti.

Uzmanlar bu teknoloji ile cihazların verimliliğini artırıp, dengede tutmuş. Oldukça ucuz olan bu teknoloji, ileride süper verimli pillerin yapımında bile kullanılabilir.

Süper piller, güneş enerjisini ve rüzgar enerjisini uzun süre saklayabilecek bir teknoloji. Bu eşiğin aşılması yenilenebilir enerji için bir dönüm noktası demek.

Heyecanla bekliyoruz.


Kaynak: Inhabitat


Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler