Tüm insanların ağırlığının 100 katından daha fazla: Ayağımızın altında dev bir ekosistem var

Bu içeriği paylaş:

Gün ışığını görmemiş, okyanuslardan daha büyük dev bir ekosistem keşfedildi ve tam da ayağımızın altındaymış.

10 yıl süren ve 1200 biliminsanının yer aldığı bir çalışma, yerin kilometrelerce altından örnekler aldıktan sonra, burada bambaşka bir dünya olduğunu keşfetti.

Tennessee Üniversitesi’nden Prof. Karen Lloyd, araştırmanın sonuçlarının yeni bir yaşam haznesi bulmaya benzetiyor. Lloyd, biliminsanlarının farklı yaşam türlerini sürekli bulduklarını ve bunun genellikle toprağın üstünde değil altında olduğunu belirtiyor.

Yaklaşık 10 yıldır yapılan araştırmalar, toprağın altında, genellikle üst manto kısmında, 15 ile 23 milyar ton ağırlığında mikroorganizma bulunduğunu gösteriyor. Bu rakam tüm insanlığın ağırlığının 100 katından daha fazla.

Biliminsanlarının daha önce yeryüzünün altındaki katmanları araştırmaması aslında anlaşılır bir durum, zira burası karanlık, aşırı sıcak ve aşırı basınç içeren bir alan.

Ama son dönemlerde gelişen teknolojiler; daha derine inebilen delgiler ve Hubble benzeri yüksek enerjili mikroskoplar araştırmaları daha da kolaylaştırmış durumda.

O yüzden burada yaşayan canlılarda oldukça farklı şekillerde evrimleşmiş canlılardan oluşuyor. Örnek olarak iğneli Altiarchaeales adlı bakterinin yapısı o kadar farklı ki, biliminsanları onu mikrobik kara madde olarak adlandırıyor.

Tek hücreli bu canlının bir çekirdeği yok ve bunun yerine tek bir kromozomdan oluşuyor. Buna rağmen, deniz tabanının altında bulunan bu canlı, sıcaklığı 121 dereceye ulaşan hidrotermal bacaların yanında yaşamakta.

Bazı organizmalar o kadar az enerji harcamaktaki, ömürleri bin yıla kadar uzayabiliyor. Uzmanlar daha önce bu kadar az enerji ile herhangi bir yaşamın var olabileceğini düşünmüyordu.

Bu ve bunun gibi yapıda bakteriler yer yüzünün altında yaşamakta ve tüm dünyadaki bakteri türlerinin %70’ini oluşturmakta. Oldukça farklı ve zorlu yaşam koşulları altında gelişen canlılar uzmanların “yaşam” tanımını da değiştirmeye başladı.

Özellikle dünya dışı varlıklar için yapılan yorumlarda, “uzaylı” olarak tanımlanan canlıların filmlerdeki gibi değil, yerin altındaki gibi daha farklı yapılarda ortaya çıkması oldukça büyüyen bir olasılık olarak görülüyor.

Bu yüzden ilk önce biliminsanlarının neye bakacağını bulması gerekiyor, hem Dünya’da hem de başka gezegenlerde.

Kaynak: MNN

Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler