Tohum saklama, kombucha, sonbahar turşuları: Bu haftanın 10 çevre dostu etkinliği

6 Ekim Cumartesi – Tohum Alma ve Saklama Atölyesi

İstanbul Permakültür Kolektifi ve Nejat Pars tarafından düzenlenen bu atölyede, tohum alma, saklama ve ekilmesi gibi konu başlıkları ele alınacak.

6 Ekim Cumartesi günü saat 11:00 – 14:00 arasında Bakırköy’de bulunan Meraklı İnsanlar’da düzenlenecek atölye ücretsiz olarak düzenlenecek. Katılım için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediliyor.

Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Ekim Cumartesi – Nazlı Pişkin ile Kombucha Atölyesi

Bünyemizdeki probiyotik düzeyini yeniden dengeli hale getirmenin doğal yolu, fermantasyon teknikleriyle yapılan çeşitli probiyotik yiyecek ve içeceklerin gücünden faydalanmak. Kombucha ise pek çok ülkede lezzeti ve kuvvetli probiyotik özelliği nedeniyle tercih ediliyor.

Bu atölyede, kombucha’nın bağırsak sağlığını destekleyici özellikleri, kombucha ebesinin ne olduğu ve nasıl kullanıldığı anlatılacak. Katılımcılara kombucha ebesi ve başlangıçta kullanılacak kombucha dağıtılarak kombucha yapımı gösterilecek.

Katılımcılar, kombucha ebeleri/analarını yanlarında evlerine götürecekler. Evde kombucha yapımında dikkat edilmesi gerekenler üzerinde durulacak.

6 Ekim Cumartesi günü 11:00 – 13:00 arasında Kokopelli Şehirde’de düzenlenecek atölyeye katılım ücreti 150₺ olarak belirlenmiş. Katılım için buraya tıklayarak katılım formunu doldurmanız gerekmekte.

Detaylı bilgi için info@kokopellisehirde.com adresine yazabilir, buraya tıklayarak etkinliğin Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

6 Ekim Cumartesi – Begüm Yaramancı ile Sauerkraut ve Sonbahar Turşuları Atölyesi

EkBiçYeİç ve Turşu Kraliçesi Begüm Yaramancı Cumartesi günü turşu aşıklarına iki büyük etkinlik sunuyor.

Saat 10’da başlayacak ilk etkinlik Sauerkraut’u yakından tanıyamaya davet ediyor. Atölye Sauerkraut yapımına giriş niteliğinde teorik bilgilendirmeyle başlayacak, tuzlama yöntemini kullanarak Sauerkraut demosu ve kurma uygulamasıyla sonlanacak.

EK BİÇ YE İÇ, katılımcılar için baş roldeki lahana ve sauerkrautunuza lezzet katacak mevsim sebzelerini, tuz, baharatlar ve kavanozları tedarik ediyor olacak, katılımcılar atölyeden kendi yaptıkları Sauerkraut turşuları ile ayrılacak.

Katılım ücretinin 177₺ olduğu bu atölyeye katılmak için info@ekbicyeic.com adresine e-posta gönderebilir ya da buraya tıklayarak Mobilet’ten bilet alabilirsiniz.

Saat 13:30 başlayacak ikinci etkilik ise kış ayı gelmeden Sonbahar Turşularını kurmak isteyenler için. Yaklaşık 2 saat sürecek atölye çalışması, turşu yapımına giriş niteliğinde teorik bilgilendirmeyle başlayacak.

Lahana, havuç, karnabahar, turp, brokoli, mor lahana, şalgam, pırasa, kereviz, mor havuç vb. mevsim sebzeleriyle yaza uygun yöntemlerle yapılacak turşu kurma uygulamasının ardından, siz de kendi turşunuzu Begüm Yaramancı rehberliğinde kurabileceksiniz.

EK BİÇ YE İÇ katılımcılar için mevsim sebzelerini, tuz ve baharatları, kavanozları tedarik ediyor olacak.

Katılım ücretinin 177₺ olduğu bu atölyeye katılmak için info@ekbicyeic.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Duyurunun Facebook sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

6 Ekim Cumartesi – Hellim Peyniri Atölyesi

İstanbul Permakültür Kolektifi ve Nejat Pars tarafından düzenlenen bu atölyede, evde hellim peyniri yapımının detayları adım adım süt, peynir ve teleme üzerinden ele alınacak.

6 Ekim Cumartesi günü saat 14:30 – 18:30 arasında Bakırköy’de bulunan Meraklı İnsanlar’da düzenlenecek atölyeye katılım ücreti 200₺ ile 250₺ arasında katılımcılar tarafından belirlenmekte. Katılım için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediliyor.

Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Ekim Cumartesi – Buğdaydan Ekmeğe Yolculuk

Doğal ekmek üreticisi Eppek tarafından düzenlenecek bu etkinlik boyunca atalık buğday unları ile ekşi mayalı ekmek hazırlayıp daha önceden hazırlanmış bir ekmeği de pişireceksiniz.

Etkinlikde aynı zamanda evinizde kendi ekmeğinizi yapmak için ekipman tavsiyeleri ve ekmek yapmayı denemeniz için 750 gr un ve 50 gr ekşi maya hediye edilmekte.

Acıbadem’de Null Coffee Roasters’da düzenlenecek Atölye ücreti 150₺ olarak belirlenmiş. Katılım 15 kişi ile sınırlı olduğundan, kesin kayıt için bilgi@eppek.net‘e mail atmanız rica ediliyor.

7 Ekim Pazar – Repair Cafe Kadıköy Kent Konseyi’nde

Yeryüzü Repair Café Ekim ayında Kadıköy Kent Konseyi’nde arızalı eşyalarınız onarmayı sürdürüyor.

Her zaman olduğu gibi, arızalar ya da sorunlar yüzünden kullanamadığınız eşyalarınız uzman gönüllülerimiz tarafından elden geçiriliyor, mümkünse onarılıyor ve yeniden kullanılmasını sağlanıyor.

Tüm bunlar ücretsiz çünkü Repair Cafe, birlikte olmayı, onarırken söyleşmek-paylaşmayı ve çalışmayan bir eşyanın yeniden çalışmasını-kullanılmasını sağlamanın mutluluğunu arıyor.

Repair Cafe, 7 Ekim saat 12:00’de Kurbalığıdere Caddesi’nde bulunan Kadıköy Kent Konseyi’nde sizleri bekliyor.

4 Ekim itibarı ile son eren etkinlikler

2 Ekim Salı – FoodBack – Çok Lezzetli bir Devrim

Impact Hub Istanbul’un yarattığı ve European Institute of Technology (EIT)Food ağı tarafından desteklenen Foodback; toplumu doğru beslenme şekillerine geri döndürme, gıda ve tarım ekosisteminin girişimcilerine ilham verip kurumsal şirketleri de bu oyuna dahil etme yolunda attığı bu adımda; sizleri de leziz start-uplar tarafından üretilmiş iyi besinleri deneyimlerken bir yandan da Türkiye’de gıda ve tarım endüstrilerindeki yenilikleri tatmaya davet ediyor.

Eğer siz de büyük lezzetli fikirlerini bir sonraki seviyeye taşımak isteyen, ürün ve servislerini küresel pazarlara açma hayali olan ve hayatta bir kez karşılaşılacak finansal fırsatları keşfetmek isteyen bir girişimciyseniz, bu etkinliği ajandanıza eklemeyi unutmayın.

Ücretsiz olan etkinlik için buraya tıklayarak EventBrite üzerinden kayıt yaptırmanız gerekmekte.

3 Ekim Çarşamba – “İnsan Kökenli İklim Değişikliğinin Bilimi: Tarihsel bir Bakış”

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi tarafından düzenlenen İklim Kafe Konuşmaları devam ediyor.

Bu hafta ise Prof. Dr. H. Nüzhet Dalfes, insan kökenli iklim değişikliklerinin bilimsel tabanının gelişiminin tarihi özetlenecek, iklimbilim çalışmaları ile bilişimdeki gelişmelerin sinerjisi tartışılacak.

Bu ücretsiz etkinliğe katılmak için buraya tıklayarak gerekli formu doldurabilirsiniz.

4 Ekim Perşembe – Yeni Anayasacılık Konsepti – Yeşil Anayasalar

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen Yeni Anayasacılık Konsepti: Yeşil Anayasalar – Küresel Isınma ve İklim Değişikliği Paneli; çevre hakları, Uluslararası Hukuk Perspektifinde Kyoto Protokolü ve Paris İklim Sözleşmesi ve Anayasal Çevre Davalarında Karşılaşılan Başlıca Sorunlara Karşılaştırmalı Hukuk Çözümleri gibi konuları ele alacak.

Bir çok uzman konuşmacının katılacağı panel 4 Ekim Perşembe günü saat: 09.00 – 12.00 arasında  Yeditepe Üniversitesi Rektörlük Binası Yeşil Salon’da gerçekleşecek. Panele katılım herkese açık ve ücretsiz.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.