Tesla bataryayı yeniden icat ediyor: Elektrikli arabaların fiyatları, diğer arabalar ile aynı olacak


Elektrikli araç üreticisi Tesla, kullandıkları bataryaları yeniden tasarlayarak, araçlarının gittiği menzili %16 artırdı. Bu rakam küçük gibi gözükse de yeni tasarım, araçların fiyatını ciddi oranda ucuzlatacak.

Elon Musk’ın Batarya Günü adı ile yaptığı sunum, Tesla’nın tasarladığı yeni silindirik bataryaların, kilowatt-saat (kWh) birim fiyatını yarıya indirdiğini gösterdi.

kWh birim fiyatı, modern elektrikli araçlarda, bataryaların kapasitelerini belirlemek için kullanılıyor. Bu rakam 2010’da kWh başına 1100 dolar iken 2019 yılında 156 dolara kadar düştü.

Tesla bataryalarını Panasonic ve LG Chem şirketlerinden almakta ve Musk düşük maliyetli elektrikli araç hayalinin bu sebepten tamamlanmadığını düşünüyordu.

Uzmanlar bu fiyatın 2023 yılında kwh başına 100 doların altına düşmesini bekliyor ama Elon Musk’ın Tesla için planlarında ise bu fiyatı çok daha aşağılara çekmek var.

Musk’ın planları bataryalarını kendisinin üretmenin ötesinde ve bataryanın neredeyse tüm yapısını yeniden tasarlıyor.

Zira batarya dediğimiz şey artık içerisinde bir çok lityum-iyon hücreler içeren, soğutma sistemi gibi düzenekler ile birlikte bir paket.

Tesla’nın silindir bazlı bu “paketleri” 5 kat enerji ve 6 kat güç artışı ile elektrikli araçlarda %16 oranında daha uzun bir menzil sunuyor.

Bu bataryalar aynı zamanda araçların iskeletinde de yapısal bir parça olarak kullanılacak. Böylelikle araçların daha da hafiflemesi de planlanıyor.

Tüm bu değişiklikler ile Musk bir sonraki elektrikli aracının fiyatını 35 bin dolardan, 25 bin dolar seviyesine çekeceğini düşünüyor. Bu da elektrikli araçları orta segment araçlar ile aynı fiyata getirecek.

Musk’ın yaptığı sunumu izleme şansım oldu, açıkçası kendimi fizik dersinde gibi hissettim. Yeni pilin elektron mesafesinin kısalması gibi konular oldukça karmaşık, lityum tozundan üretilicek plakalar ise daha tamamlanmış gibi değil.

Bununla beraber, Musk da bir mühendis olarak planları noktasından virgülüne kadar incelemekte. Her ne kadar bazen Elon Musk’a olan tepkiler (haklı bir şekilde) yükselse de, Tesla’nın elektrikli araç sektörünü baştan aşağı değiştirdiğini söylememek mümkün değil.

Bu sunum da Musk’ın Tesla ile bir sonraki adımına yönelik %80 gerçekleşmiş bir vizyondu aslında.

2-3 seneye gerçekleşmeyebilir ama Musk bir noktada bu vizyonu gerçekleştireceğine inanıyor ve şu ana kadar da hiç yanılmadı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.