Sorumlu üretim ve tüketim, solucan kompostu, çocuklarla ağaç: 8 -14 Ekim haftasının 7 çevre dostu etkinliği

Ajandalarınızı hazırlayın! İstanbul’un etkinlik takviminden derlenen bu haftanın 7 çevre dostu etkinliği bu içerikte bulabilirsiniz.

11 Ekim Perşembe – Sorunlara Çözümler Buluşmaları: Sorumlu Tüketim ve Üretim

Sürdürülebilirlik alanında yapılan çalışmaların iletişiminin yapılması kadar, kurumların bir araya gelerek deneyim paylaşmasının ve ortak projeler üretmesinin de bir o kadar önemli olduğunu düşünen Sürdürülebilirlik Adımları, UNDP Türkiye desteğiyle ve Impact Hub Istanbul ev sahipliğinde Sorunlara Çözümler Buluşmaları’na devam ediyor.

Her ay bir Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi odağında yapılacak Sorunlara Çözümler Buluşmaları’nın ikincisi Dünya Gıda Günü sebebiyle Hedef 12: Sorumlu Üretim ve Tüketim odağında farklı paydaşların katılımıyla gerçekleştirilecek.

UNDP.Türkiye İletişim Koordinatörü Faik Uyanık kolaylaştırıcılığında, Sarıyer Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ali Güneş, SoilCatcher Kurucusu Ortağı Çağlar Ferhanoğlu, Unilever Türkiye Sürdürülebilir İş ve İletişim Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Şenel Erim ile Yavaş Gıda Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Yürük’ün konuşmacı olarak katılacağı Sorunlara Çözümler Buluşması 11 Ekim 2018 Perşembe günü Impact Hub’da gerçekleşecek.

Bu ücretsiz etkinliğe kayıt için buradaki formu doldurabilir, Facebook sayfasına ise buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

12 Ekim Cuma – Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Yerleştirilmesinde İyi Örnekler Konferansı

Yerel yönetimlerin küresel ısınmadan göçe bir çok konuda sorumluluk üstlendiği süreçte; Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve kentlerin ilişkisini tartışmak, yeni fikirler geliştirmek ve iyi örnekleri anlamak için Yerel İzleme, Araştırma ve Uygulamalar Derneği sizi Küresel Vizyon, Kentsel Eylem Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Yerleştirilmesinde İyi Örnekler Konferansı”na davet ediyor.

Aralarında Türkiye’nin de olduğu tüm Birleşmiş Milletler üye devletleri tarafından kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ise yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için yerel yönetimlere de sorumluluklar yüklüyor.

Yerel yönetimleri güçlendirmek ve işbirliği imkânlarını çoğaltmak için kurulan “Yerel İzleme Araştırma ve Uygulamalar Derneği” yerel yönetimlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nde rolünü konuşmak için Türkiye’den ve Avrupa’dan yerel yönetimleri, sivil toplum kuruluşlarını, uygulayıcıları, uzmanları ve iyi örnekleri Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Yerleştirilmesinde İyi Örnekler Konferansı’nda bir araya getiriyor.

Ücretsiz olan bu etkinliğe EventBrite üzerinden kayıt olabilir, Facebook sayfasına ise buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

13 Ekim Cumartesi – Çocuklarla Ağaç Atölyesi

Tohumdan, meyveye kadar tüm yaşamı güzellikler dolu, hayvanların yuvası, bitkilerin dostu, doğanın koruyucusu bu canlıları daha yakından tanımak, çevremizdeki ağaçları ve onlar hakkındaki yeni bilgileri keşfetmek, ağaçlarla daha iyi iletişim kurmak için çocukları EkBiçYeİç Ağaç Atölyesi’ne bekliyor.

Çocukların ağaçların dünyasına yakından bakıp onlar hakkında yeni bilgiler öğreneceği, yaşadığı şehirdeki ağaçları keşfedeceği, onlarla dans edip oyun oynayacağız ve sonunda da şehrimize ait bir Ağaç Atlası çıkaracağı atölye 13 Ekim Cumartesi Maçka Parkı’nda saat 10:30’da başlıyor.

15 kişi ile sınırlı ve katılım ücretinin 80₺ olduğu atölyeye kayıt yaptırmak için info@ekbicyeic.com‘a mail atabilir ya da MoBilet üzerinden bilet alabilirsiniz.

Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

13 Ekim Cumartesi – Evde Bahçe

Hem kendiniz için hem de diğer canlılar için minik bir balkon, çatı, teras ya da bir bahçe çok güzel bir şekilde sizin ellerinizle dönüşebilir; mutfak ihtiyacınızın bir kısmını, içeceğiniz çayların hammaddesini oradan sağlayabilirsiniz.

Bu dönüşümün detaylarını Permakültür uzmanı Dilek Yalçın Demiralp’tan 13 Ekim Cumartesi günü saat 11 ile 18 arasında Sporelbewell evsahipliğinde düzenlenecek atölyede öğrenebilirsiniz.

Atölyeye katılım ücreti 195₺ olarak belirlenmiş. Katılımınızı kesinleştirmek için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediliyor.

Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

14 Ekim Pazar – Bokashi Kompostu Atölyesi

Kokopelli Şehirde benim de çok merak ettiğim bir atölye düzenliyor. Bokashi kompostu Kore dahil Uzak Doğu’da ve Japonya’da toprağı güçlendirmek için yüzyıllardır geleneksel olarak kullanılan, günümüzde şehirlerde de kolaylıkla uygulanabilecek bir kompost yöntemi.

Fermente yöntemleri kullanıldığından nevi çöp turşusu olan Bokashi için düzenlenecek bu atölyede, etkin ve yararlı mikroorganizmaların üretimi, bokashi kovası yapımı ve bu kompostunun detayları ele alınacak.

14 Ekim Pazar günü 10:00 – 14:00 saatleri arasında Kokopelli Şehirde’de düzenlenecek atölyeye katılım ücreti 200₺ olarak belirlenmiş. Katılım için buraya tıklayarak katılım formunu doldurmanız gerekmekte.

Detaylı bilgi için info@kokopellisehirde.com adresine yazabilir, buraya tıklayarak etkinliğin Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

14 Ekim Pazar – Zeytin Yetiştiriciliğine Giriş

İstanbul Permakültür Kolektifi ve Mücahit Kıbrak tarafından düzenlenen bu atölyede, ölmez ağaçları olarak tanımlanan zeytin ağaçları hakkında bilgi alabilir; bahçe kurulumu, hasat, yan tesisler ve zeytinyağı çeşitleri gibi başlıklarda bilgi alabilirsiniz.

14 Ekim Pazar günü saat 11:00 – 18:00 arasında Bakırköy’de bulunan Meraklı İnsanlar’da düzenlenecek atölyeye katılım ücreti 200₺ ile 250₺ arasında katılımcılar tarafından belirlenmekte. Katılım için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediliyor.

Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

14 Ekim Pazar- Solucan Kompostu Atölyesi

Kokopelli Şehirde Bokashi Kompostu Atölyesi’nden hemen sonra bir de Solucan Kompostu Atölyesi düzenliyor. Solucan ve solucan gübresi üretimi ve yöntemlerinin ele alınacağı bu atölyede solucan kompostu hakkında detayları öğrenebilirsiniz.

Solucanların ücretsiz olarak verileceği, 15:00 – 18:00 saatleri arasında düzenlenecek bu atölyeye katılım ücreti 180₺ olarak belirlenmiş. Katılım için buraya tıklayarak katılım formunu doldurmanız gerekmekte.

Detaylı bilgi için info@kokopellisehirde.com adresine yazabilir, buraya tıklayarak etkinliğin Facebook sayfasını da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.