Sonunda oldu: Elektrikli arabaların şarjı 5 dakikaya iniyor

Bu içeriği paylaş:

5 dakikada şarj olabilen bataryalar ilk defa fabrikada üretilebildi. Bu gelişme elektrikli araçların dizel ve benzinli araçlara karşı en zayıf kısmını da güçlendirmiş oldu.

İklim krizine karşı “elektriklendirme” adımlarından, dizel ve benzinli araçların elektrikli bataryalara dönüşmesi çok büyük bir öneme sahip.

Merkezi İsrail’de bulunan StoreDot bu geçişi kolaylaştırmak için, elektrikli araçların şarj süresini kısaltan yeni bir lityum-iyon bataryası tasarladı.

Çin’de Eve Energy tarafından üretilen bu bataryalar, farklı ürünler için kullanılabiliyor ve elektrikli araçlar için üretilenler 5 dakikada şarj olabiliyor.

Ama bunun için şimdilik evdeki priziniz yeterli değil. Bataryalar, çoğu elektrikli araç şarj noktalarında bulunan yüksek güçlü akıma ihtiyaç duymakta.

Bu yüksek güçlü akım ile şarj olan bataryalar 5 dakikalık şarj ile ortalama 160 kmlik menzile imkan sağlayacak.

Elektrikli araçlar hakkında endişelerinden birisi menzil problemi. Aslında artık tek şarjda 400 km kadar gidebilen Hyundai KONA gibi araçlar Türkiye’ye de gelmiş durumda.

Bununla beraber elektrikli araçların gelişimi genelde gündem dışı kalmakta. 2030 yılında İngiltere, Norveç, Fransa ve hata Hindistan gibi ülkeler, yeni araçların tamamı ile elektrikli araçlar olarak satılmasına yönelik yasa tasarılarını hazırlamış durumda.

Eğer araçların şarjı eski benzinli araçlar gibi bu derecede kısa bir sürede yapılırsa, elektrikli araçlara geçiş kesinlikle daha kolay olacaktır.

Şimdiden BP ve Samsung gibi şirketletden, 130 milyon dolar yatırım alan bu teknoloji, yarı iletken germanyum nanoparçalar ile iyonların daha hızlı ve kolay hareket edilmesi ile sağlanmış. İleride silikon parçalar ile bataryaların daha da ucuzlaması planlanıyor.

Yapılan çalışmalar, elektrikli araçların kullandığı enerjinin önemli bir kısmı fosil yakıtlardan gelse bile uzun dönemde benzinli araçlardan daha çevreci olduğunu ortaya koyuyor.(1)

Türkiye’de şu an her ilde en az bir elektrli şarj noktası bulunmakta. 5 şirketin kurduğu iki bini aşan şarj noktasından en 205’i İstanbul’da bulunmakta.


Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler