Plastik pipet ve karıştırıcı, pamuk kulak temizleyici artık kullanılmayacak: İngiltere tek kullanımlık plastiklerin satışını yasakladı


İngiltere’de bugün devreye giren yasa, artık plastik pipetler ve karıştırıcılar ile pamuklu kulak temizleme çubuğunun satışına yasak getirdi.

Aslında Nisan ayında devreye girecek yasa, koronavirüs salgını döneminde ciddi darbe gören tüketim ağına zarar vermemesi amacı ile bugüne ertelenmişti.

Ama 1 Ekim itibari ile, artık işletmelerin sadece tıbbi nedenler ile bu ürünleri satmasına izin veriliyor.

İngiltere daha önce de plastik poşetlere getirdiği 5 penilik ücret ile plastik poşet kullanımını %95 oranında azalttığını açıklamıştı.

Buna ek olarak mikroboncuk içeren kozmetik ve temizlik ürününe de yasak getirilmişti.

Bu yasa ile her yıl 5 milyon plastik pipet, 316 milyon plastik karıştırıcı ve 1,8 milyar kulak temizleyicinin önünü kesmeyi planlıyor.

Araştırmalar geri dönüş(türül)meyen bu plastiklerin su kaynaklarına karıştığını gösteriyordu.

Doğada çözülemeyen sadece mikroplastiklere dönüşen bu ürünler, gıda döngüsüne katılıp insanlar dahil tüm canlıların beslenme sistemine karışıyor.

İngiltere’de artık bu ürünler yerine kağıt pipet, tahta karıştırıcı ve ahşap parçalı pamuklu kulak temizleyiciler kullanılacak.

Yine de kullan-at ürünler yerine mümkünse yeniden kullanılabilir ürünler tercih etmek en sağlıklı seçim olacaktır.

Aslında İngiltere’de insanlar bez çantalarını yanında taşımaya artık alışmış gibi, neden buna bambu ya da metal pipetler eklenmesin?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.