Lakto Turşu, akasya ağaçları, bisikletli destek : Bu haftasonu düzenlenecek 7 çevre dostu etkinlik

İstanbul’un etkinlik takviminden 2 -4 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 7 çevreci etkinliği bu içerikte bulabilirsiniz.

2 Kasım Cuma – Hayata Sarıl Lokantası 1 yaşında

Toplumda yok sayılan insanlar için rehabilitasyon merkezi” vizyonu ile 2017 Şubat ayında kurulan Hayata Sarıl Derneği, Beyoğlu’ndaki Hayata Sarıl Lokantası’nı açalı tam 1 yıl oldu ve 25 binden fazla yemek dağıttı.

Sabah ve öğlen ücretli yemek servisi yapan lokanta akşam saatlerinde evsiz ve ihtiyaç sahibi insanlara ücretsiz yemek dağıtımı yapıyor.

Cuma günü ise lokanta tüm destekçilerini yeniden Beyoğlu’ndaki merkezine bekliyor. Etkinliğin Instagram’daki duyurusu için buraya tıklayabilirsiniz.

3 Kasım Cumartesi – Yedikule Bostanlarına ve Hayvan Barınağına Destek

Don Kişot Bisiklet Kolektifi, Cumartesi günü saat 09:00’da Karaköy’de toplanarak ilk önce Yedikule hayvan barınağı daha sonra ise Yedikule Bostanları’nı ziyaret edecek

Kolektif ilk hayvan dostlarımızla ilgilenip, bol bol destek ve sevgi paylaşımı yaptıktan sonra, rant uğruna yok edilmek istenen bostanlar ve bostanına sahip çıkanlara destek vermeye devam edecek.

Etkinliğin Instagram’daki duyurusu için buraya tıklayabilirsiniz.

3 Kasım Cumartesi – Soğuk Yöntem Sabun Yapım Atölyesi

Kokopelli Şehirde tarafından organize edilen etkinlik, saat 14:00’da başlayacak ve yaklaşık 4 saat sürecek.

Derya Demirağ’ın yönettiği atölyede soğuk sabun yapım yöntemi, kostik ve servest yap gibi konular ele alınacak.

Katılım ücreti 180₺ olan etkinlik için buraya tıklayarak kaydınızı yapabilir, info@kokopellisehirde.com‘a e-posta gönderebilirsiniz.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye etkinliğin Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

3 Kasım Cumartesi – Kadıköy’ün Konuşan Akasya Ağaçları

3 Kasım Cumartesi 12.00’de Tasarım Atölyesi Kadıköy 9-13 yaş arası çocukları, birçoğumuzun her gün önünden geçip fark etmediğimiz ağaçlardan bir yaprağı inceleyip birlikte resmetmeye davet ediyor.

Her tarafımızın betonla çevrildiği günümüzde, halen ayakta kalabilen 150 yıllık dev ağaçlarla bu sefer çocuklar konuşuyor.

Katılımcı sayısı 12 kişi ile sınırlı olan etkinliğe başvuru için kadikoy@takortak.org‘a ad-soyad, telefon no. ve yaş bilgilerini göndermeniz gerekli. Etkinlik hakkında daha fazla bilgi için Facebook sayfasına göz atabilirsiniz.

3 Kasım Cumartesi / 4 Kasım  Pazar – 8. ve 9. Ekolojik Kütüphane Kurulumu

Bisikletli Sahaf’ın başlattığı okul kütüphanesi olmayan okullara ekolojik kitaplarda dahil olmak üzere bağışlarla kütüphane açmayı hedefleyen Ekolojik Kütüphane Hareketi tüm hızı ile devam ediyor.

Bu Pazar ise Sahil Bisiklet Ekibi, Dost Bisiklet Kulübü, Ekolojik Kütüphane ve Eşpedal İstanbul beraber heybelerine kitaplarını yükleyerek Dost Bisikletler Kulübü’nden Cumartesi Hürriyet Ortaokulu, Pazar günü de Kartal İmkb Anadolu Lisesi’ne doğru yola çıkacak.

Etkinlik hakkında daha detaylı bilgi için Ekolojik Kütüphane’nin Facebook sayfasını inceleyebilirsiniz.

4 Kasım Pazar – Turşu Duruşu ile Lakto Fermente Probiyotik Turşu Kuruşu

eppek tarafından organize edilen ve Pınar Uslu tarafından hazırlanan Turşu Duruşu atölyesinde, sadece doğal tuzlar ve su ile fermantasyon, turşulama yöntemleri ile probiyotikler, bağırsaklar, bakteriler ele alınacak.

Katılımcılar mevsim sebzeleri ile iki kavanoz turşu kurabilecek ve atölye sonunda kavanozlarını yanlarında götürecekler.

Katkı payı 170₺ olan etkinliğe katılım 12 kişi ile sınırlı.  Kesin kayıt için bilgi@eppek.net‘e mail göndermeniz gerekmekte.

Daha fazla bilgi için etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Kasım Pazar – Repair Cafe Kadıköy Kent Konseyi’nde

Yeryüzü Repair Café Ekim ayında Kadıköy Kent Konseyi’nde arızalı eşyalarınız onarmayı sürdürüyor.

Her zaman olduğu gibi, arızalar ya da sorunlar yüzünden kullanamadığınız eşyalarınız uzman gönüllülerimiz tarafından elden geçiriliyor, mümkünse onarılıyor ve yeniden kullanılmasını sağlanıyor.

Tüm bunlar ücretsiz çünkü Repair Cafe, birlikte olmayı, onarırken söyleşmek-paylaşmayı ve çalışmayan bir eşyanın yeniden çalışmasını-kullanılmasını sağlamanın mutluluğunu arıyor.

Repair Cafe, 4 Kasım saat 12:00’de Kurbalığıdere Caddesi’nde bulunan Kadıköy Kent Konseyi’nde sizleri bekliyor.

Kapak Fotoğrafı: DKBK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.