Kuzey Ormanları ile dayanışma, giysi ve eşya takası, sauerkraut: Bu haftanın 7 çevre dostu etkinliği

İstanbul’un etkinlik takviminden 22 Ekim – 28 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 7 çevreci etkinliği bu içerikte bulabilirsiniz.

23 Ekim Salı: Şifalı Bitki Yetiştiriciliği ve Kullanımı Üzerine Söyleşi

Yeni bir dünyanın paylaşma ve dayanışma ile kurulacağına inanan Kolektif 26A, Refikler Çiftliği’nden Müge Sezer ile şifalı bitki yetiştiriciliği deneyimleri ve Dr. Demet Taşpınar’la bitkilerin kullanımı üzerine bitki çayları eşliğinde sizi sıcacık bir sohbete çağırıyor.

Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

23 Ekim Salı: Kuzey Ormanları Savunması 4. Dayanışma Gecesi

Kuzey Ormanları’nı savunanlar 23 Ekim saat 20:00’da Kadıköy Sahne’de yapılacak dayanışma gecesinde buluşacak. Gecede KOS’a Taner Öngür – Haluk Önol, Yolda, Zeytin ve Cümbüş Cemaat de destek verecek.

Yaşam alanlarımız abluka altına alınmaya, korku duvarlarının arkasına sıkıştırılmaya çalışıldıkça, Kuzey Ormanları Savunması, sizi bir arada olmaya, dayanışmaya, nefes almaya, arkadaşlığa, dostluğa ve birbirimizin elini tutmaya davet ediyor.

Etkilik ve bilet temini hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

23 Ekim Salı: Yürüyüş & Panel: Mekanda Adalet ve Gıda

Mekanda Adalet ve Gıda başlığıyla çıkan beyond.istanbul’un üçüncü sayısı için sağlıklı gıda üretimi ve tüketimi, gıda temininde adalet konularının işlendiği ve bu konularda faaliyet sürdüren gıda inisiyatiflerinin deneyimlerinin aktarıldığı yayının tanıtım etkinliği, gün boyu sürecek yürüyüş ve ardından Mekanda Adalet Derneği’nde düzenlenecek panel şeklinde yapılacak.

23 Ekim Salı günü yapılacak etkinlik kapsamında önce, Umut Arşivi: Alternatif Gıda Mekanları Haritası’nda yer alan gıda kolektifleri: Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi, Kadıköy Kooperatifi, Komşu Kafe, Roma Bostanı ve Kuçe Yemek Kolektifi ziyaret edilecek.

Kendi mekanlarında ziyaret edilecek olan bu kolektiflerin/ inisiyatiflerin deneyimlerinin öğrenilmesi, ziyaretçilerin katılımıyla sohbetin zenginleşmesi hedefleniyor.

Yürüyüşün ardından son durak olarak belirlenen Mekanda Adalet Derneği’nde sağlıklı ve adil gıda sofrası kurulacak, yayında ortaya koyulan sorular konuk editörlerin moderatörlüğünde katılımcılarla birlikte masaya yatırılacak.

Tüm gün sürecek etkinliğin detaylarını Facebook sayfasını inceleyebilirsiniz.

24 Ekim Çarşamba: Begüm Yaramancı ile Sauerkraut

Dünyanın en meşhur turşularından Alman turşusu Sauerkraut’u (lahana tuzlaması/ekşi lahana), yıllarını fermantasyon denklemini anlamaya adamış #tursukralicesi Begüm Yaramancı’nın ağzından dinleme ve birebir deneyimleyerek onun elinden öğrenme fırsatını yakalayın.

Kokopelli Şehirde’nin organize ettiği bu atölyede, sağlıklı bir yaşam için binlerce yıl önce keşfedilmiş, araştırdıkça hala şifasını öğrenmeye devam ettiğimiz bir reçete keşfediliyor.

Katılım payı 150₺ olan etkinlik için buraya tıklayarak katılım formunu doldurmanız gerekmekte. Detaylı bilgi için info@kokopellisehirde.com adresine yazabilir, buraya tıklayarak etkinliğin Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

26 Ekim Cuma: Giysi ve Eşya Takası

Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi’nde saat 12:00’de başlayacak Giysi ve Eşya Takası etkinliği MAYA Sürdürülebilirlik organize edilen ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden 12 numaraları Sürdürülebilir Üretim Ve Tüketim çatısı altında düzenlenecek.

Etkinlikte,Türk İşi Minimalizm vloggerı Hale Acun, Yeryüzü Derneği’nden Hüseyin Varış ve Freecycle İstanbul Moderatorü İpek AG de konuşmacı olarak yer alacak.

Konuşmalardan sonra ise POP-UP DÜKKAN’da katılımcılar artık ihtiyaç duymadıkları, kullanmak için alıp hiç kullanmadıkları eşyaları takas edebilecek.

27 Ekim Cumartesi: Buğdaydan Ekmeğe Yolculuk

Doğal ekmek üreticisi Eppek tarafından düzenlenecek bu etkinliğe bu sefer NullCoffee ev sahipliği yapıyor. Etkinlikte atalık buğday unları ile ekşi mayalı ekmek hazırlayıp daha önceden hazırlanmış bir ekmeği de pişireceksiniz.

Etkinlikte aynı zamanda evinizde kendi ekmeğinizi yapmak için ekipman tavsiyeleri ve ekmek yapmayı denemeniz için 750 gr un ve 50 gr ekşi maya hediye edilmekte.

Atölye ücreti 150₺ olarak belirlenmiş etkinliğe için buraya tıklayarak katılım formunu doldurmanız gerekmekte. Detaylı bilgi için bilgi@eppek.net adresine yazabilir, buraya tıklayarak etkinliğin Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

28 Ekim Pazar:  İç Mekanda Bitki Yetiştiriciliği Atölyesi

A Corner in the World x bomontiada ALT kapsamında gerçekleşen ve Nadas İstanbul tarafından düzenlenen İç Mekanda Bitki Yetiştiriciliği Atölyesi 28 Ekim Pazar günü saat 13:00’de başlayacak.

6-9 yaş arası çocuklar ve aileleri için düzenlenecek atölyede katılımcılar iç mekan bitkilerinin bakımı için gerekli olan sağlıklı toprak karışımları, doğru saksı seçimi, uygun su ve ışık koşullarını sağlama ve benzeri bilgileri edinecek.

Katılımcılar aynı zamanda dikim yapmayı öğrenecek ve her katılımcı saksıda yeni bir dost ile eve dönecek. 1 çocuk ve 1 ebeveyn için katılım ücreti 150₺ olarak belirlenmiş aAtölye hakkında daha fazla bilgiye Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.