Kolektif fırın, Takas Şenliği, Kent Bahçeciliği: Bu haftanın 7 çevre dostu etkinliği

Kolektif fırın, Takas Şenliği, Kent Bahçeciliği: Bu haftanın 7 çevre dostu etkinliği

19 Şubat 2020 0 Yazar: Görkem Gömeç
Bu içeriği paylaş:

20 Şubat 11:00 – Aysun Sökmen ile Kokopelli Sohbeti – Kokopelli Şehirde

Kokopelli Şehirde, Aysun The Sütçü olarak da tanıdığımız Aysun Sökmen ile Üreticisine Sahip Çıkan Tüketicinin Gücü üzerine bir konuşmaya davet ediyor.

Bu ücretsiz etkinlikte, yerler kısıtlı olduğundan katılmadan önce kayıt olmak için atolye@kokopellisehirde.com adresine mail atabilirsiniz.

21 – 22 Şubat – 11:00 : Kolektif Fırından Ekmek Atölyeleri – Salt Beyoğlu

SALT’ın Kolektif Fırın iş birliğiyle Temmuz 2019’da başlattığı, herkesin katılımına açık ekmek atölyeleri devam ediyor.

SALT Beyoğlu’ndaki Mutfak mekânında düzenlenen tek günlük atölyelerde Kolektif Fırın ekmekçileri, mayalama, yoğurma ve pişirme tekniklerine dair bilgi ve deneyimlerini paylaşıyor.

Kadim bilgilerin izinde, mümkün mertebe geleneksel yöntemlerle sağlıklı ve iyi içerikli ekmek pişirme gayretinde olan Kolektif Fırın üyeleri, kendi ürettikleri mayayı ve taş değirmende öğütülmüş atalık tahılların unlarını kullanıyor; un ve tuzu küçük çaplı üreticilerden aracısız alıyor.

Murat Demirtaş (Fırınımdan Ekmekler) tarafından hazırlanan Kolektif Fırın atölyeleri ücretsiz ve kayıt alınmamakta.


Reklam

22 – 23 Şubat 10:00 : Kent Bahçeciliği – Kokopelli Şehirde

Kokopelli Şehirde ev sahipliğinde, Hakan Gönül hem İstanbulda şehirde yaşarken kazandığı deneyimleri hem de Kazdağlarına taşınmaları sonrasında ki tecrübelerini aktaracağı bir eğitim düzenliyor.

Eğitimde iki gün boyunca tohumdan fide yapmanın incelikleri, fideleri yerine alma zamanları, çiçeklerin meyveye dönmesi ve hasat gibi konular ele alınacak.

Daha detaylı bilgi için Kokopelli Şehirde’nin Instagram sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

22 Şubat Cumartesi 14:00 : Lokal Plants ile Kış Reçeteleri – EkBiçYeİç

EkBiçYeİç ev sahipliğinde düzenlenecek, Zeynep Ekşioğlu ile Lokal Plants bitkisel eczane atölyesinde, çeşitli şifalı malzemeleri kullanarak hastalıktan korunmanın ve sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olmanın ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Atölyede, shot şeklinde bitkisel bazlı koruyucu karışımlar yapılacak.Ücret bilgisi ve kayıt için info@ekbicyeic.com’a mail atabilirsiniz.


Reklam

22 Şubat Cumartesi – 14:00 : Toprak 1.0: Bitki Türlerine Uygun Toprak Karışımı – Nadas İstanbul

Nadas İstabul, Ahu Kopan ile birlikte yaşam alanınız ve rutininize uygun bitki türlerini seçebilmekten; Tropik, Sukulent ve Kaktüs türlerinin ihtiyacı bakım öneri ve sorunlarına karşı önlem/çözüm yöntemlerine uzanan bir atölye düzenliyor.

Toprak karışımı çeşitlerinden ihtiyacınız olanı belirleme ve bunları kendinizin hazırlama imkanını sunan bu atölyede, Tropik, Sukulent ve Kaktüs toprak karışımları anlatılıp hazırlanacak.

Etkinlik hakkında detaylara Nadas İstanbul’un Instagram adresinden ulaşabilirsiniz.

23 Şubat Pazar – 14:00 : Genç Yeşiller Takas Şenliği – Yeşil Düşünce Derneği

Genç Yeşiller, kullanılabilir durumda olan ama artık kullanmadığınız eşyaları takas edebileceğiniz bir şenlik düzenliyor.

Güzelliklerin karşılıksız kalmayacağı, verenlerin alacağı, değiş tokuşun keyfine varacağınız bu hafta sonu etkinliğine herkes davetli.


Reklam

24-25 Şubat – 3-4 Mart 19:00 – Permakültüre Giriş Eğitimi – Nadas İstanbul

Nadas İstanbul ev sahipliğinde, Orman6 ekibi Permakültüre Giriş Kursu, doğayla ve tüm canlılara birlikte çalışma ve yaşama felsefesini öğrenmek isteyen ve permakültürün ne olduğunu merak edenler için birebir.

Kurs, Bill Mollison’un “Permakültür: Bir Tasarımcı Kılavuzu” kitabında yer alan konuları ele alan kurs aynı zamanda 72 saatlik Permakültür Tasarım sertifikası (PDC) kursunun da bir özeti.

Ayrıntılar ve katılım için Nadas İstanbul’a Instagram üzerinden ulaşabilirsiniz.


Çevreci Geek'i takip edin