Kimchi, ekolojik mimari ve bitkilerle yaşam: Bu haftasonunun 7 çevre dostu etkinliği

İstanbul’un etkinlik takviminden 10 – 11 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 6 çevreci etkinliği bu içerikte bulabilirsiniz.

Ayrıca Atatürk’ün hayatını kaybedişinin yıl dönümü olması nedeni ile benim önerdiğim bir etkinliği daha listeye ekledim.

Sevgi ve saygı ile anıyoruz.

10 Kasım Cumartesi – 21. Yüzyılın Lideri Atatürk

Atatürk’ün hayatını kaybedişinin 80. yılında, O’nu daha iyi anlamak için Caddebostan Kültür Merkezi’nde Kadıköy Belediyesi ve Erol Mütercimler tarafından bir etkinlik düzenleniyor.

Etkinliğin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

10 Kasım Cumartesi – Don Kişot Heybeliada Turu

Don Kişot Bisiklet Kolektifi tarafından Heybeliada’da düzenlenecek tur sabah 9’da Kadıköy rıhtımdan başlayacak ve saat 10’da Bostancı Adalar iskelesine varıp ilk motor ile Heybeliada’ya ulaşacak.

Katılımcıların yanında piknik malzemelerini ve hayvan beslemesi yapmak için mama getirmesi öneriliyor.

10 Kasım Cumartesi – Begüm Yaramancı ile Kimchi ve Sonbahar Turşuları Atölyesi

EkBiçYeİç ve Turşu Kraliçesi Begüm Yaramancı Cumartesi günü turşu aşıklarına iki büyük etkinlik sunuyor.

Saat 10’da başlayacak ilk etkinlik Kimchi’yi yakından tanıyamaya davet ediyor. Atölye Kore mutfağının en lezzetli fermante yiyeceklerinden; probiyotik açıdan süper gıda olmasının yanı sıra, barındırdığı umamiden kaynaklı katman katman lezzeti ve kendine has acısı yedikçe yeme isteği yaratan kimchiyi tüm detayları ile ele alıyor.

Katılım ücretinin 188₺ olduğu bu atölyeye katılmak için info@ekbicyeic.com adresine e-posta gönderebilir ya da buraya tıklayarak Mobilet’ten bilet alabilirsiniz.

Saat 13:00 başlayacak ikinci etkilik ise kış ayı gelmeden Sonbahar Turşularını kurmak isteyenler için. Yaklaşık 2 saat sürecek atölye çalışması, turşu yapımına giriş niteliğinde teorik bilgilendirmeyle başlayacak.

Lahana, havuç, karnabahar, turp, brokoli, mor lahana, şalgam, pırasa, kereviz, mor havuç vb. mevsim sebzeleriyle yaza uygun yöntemlerle yapılacak turşu kurma uygulamasının ardından, siz de kendi turşunuzu Begüm Yaramancı rehberliğinde kurabileceksiniz.

EK BİÇ YE İÇ katılımcılar için mevsim sebzelerini, tuz ve baharatları, kavanozları tedarik ediyor olacak.

Katılım ücretinin 177₺ olduğu bu atölyeye katılmak için info@ekbicyeic.com adresine e-posta gönderebilir ya da buraya tıklayarak Mobilet’ten bilet alabilirsiniz.

Duyuruların Facebook sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

10 Kasım Cumartesi – Kombucha Atölyesi

Yaklaşık 2000 yıldır tüketilen, mayalı bir içecek olan ve içerdiği probiyotikler ile sindirime ve karaciğere yardımcı kambucha yavaş yavaş Türkiye’de de popülerleşiyor.

Nadas İstanbul tarafından düzenlenecek bu atölye ise bu popüler içeceğin evde yapmak için kolay püf noktalarını size sunuyor.

Katılım ücreti 120₺ olan atölyeye kayıt olmak için ya da daha fazla bilgi almak için info@nadasistanbul.com adresine mesaj atabilirsiniz. Daha fazla detaya etkinliğin Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

10 Kasım Cumartesi -11 Kasım Pazar – Ekolojik Mimariye Giriş Atölyesi

Suyun, toprağın, taşın, ağacın doğasını idrak etmek, algılamak, malzemelere hükmetmeye çalışmadan sadece uyum sağlayarak ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz aslında eski olan güncel bir önerme ekolojik mimari.

Kokopelli Şehirde’nin Sarıyer’deki merkezinde gerçekleşecek ve yerel mimar ve ekolojik tasarım uzmanı Melih Aşanlı tarafından düzenlenecek bu atölye ekoloji, tasarım ve doğanın ilişkisini tanımlayıp, arazi, ev tasarımı ve tasarımın maket ile kurgulanmasını ele alıyor.

Atölye ücretinin 400₺ olduğu, 2 gün sürecek bu atölyeye kayıt için buraya tıklayarak kaydınızı yapabilir, info@kokopellisehirde.com‘a e-posta gönderebilirsiniz.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye etkinliğin Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

11 Kasım Pazar – Bitkilerle Yaşam Atölyesi

Nadas İstanbul’da düzenlenecek ve Ahu Kopan tarafından yönetilecek bu atölyede yaşam alanınızda yetiştirmenize uygun türleri tanıyabilir; tropik, sukulent ve kaktüs türlerinin ihtiyaçları olan tüm bakım öneri ve püf noktalarını, sorunlarına karşı önlem ve çözüm yöntemlerini keşfedebilirsiniz.

Işık ihtiyacından sulamaya, hastalık teşhisinden saksı seçimine geniş bir konu başlığına sahip atölyede, terakota saksıda sukulent tür bitkiyi bu bilgiler ışığında hazırlayıp evinize götürebileceksiniz.

Katılım ücreti 130₺ olan atölyeye kayıt olmak için ya da daha fazla bilgi almak için info@nadasistanbul.com adresine mesaj atabilirsiniz. Daha fazla detaya etkinliğin Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.