Kadıköy Belediyesi’nden çevre dostu kampanya: Az atık, çok kahve


Kadıköy Belediyesi, 21-29 Kasım Avrupa Atık Azaltım Haftası kapsamında tek kullanımlık kahve bardaklarının kullanımlarını azaltmak amacıyla “Az Atık Çok Kahve” kampanyası başlattı.

Pandemiye karşı alınan önlemlerde, kafelerin paket servise geçtiği bu dönemde, böyle bir kampanyanın harekete geçmesi gerçekten güzel bir haber.

“Görünmez Atık” temasına vurgu yapmak amacıyla düzenlenen kampanya, şimdilik Kadıköy Yeldeğirmeni’nde bulunan Karakolhane Caddesinde başladı.

Restoran arama ve keşif rehberi Zomato işbirliği ile düzenlenen kampanyadan yararlanmak isteyenler, kampanyaya katılan kafelere kendi termosu ve kupası ile giderek kahvelerini yüzde 20 indirimli alabilecek.

Kadıköy’de kampanyaya katılmak isteyen kafeler Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne başvurabilirler.

“Az Atık Çok Kahve” projesi ile plastikle kaplı tek kullanımlık bardakların geri dönüşmediği ve sağlık açısından verdiği zararlar vurgulanıyor.

Yeldeğirmeni Karakolhane Caddesinde pilot proje olarak başlayan çalışmanın hedefleri arasında yerel kahve dükkânlarının desteklenmesi de yer alıyor.

Öte yandan kahve dükkânlarında biriken kahve posası da toplanarak kompostlaştırılacak.

“Az Atık Çok Kahve” projesi sivil inisiyatif olarak Kadıköy’de bazı kafelerin dahil olduğu “Kahvem Termosta” hareketini de destekliyor.

Yani Kadıköy’de termosu ile gelenlere indirim yapan kafelerin sayısı hızla artıyor.

O yüzden siz de kahvenizi alırken, termosunuzla gidin, hem indirimi kapın, hem de doğayı kollayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.