İvedilikle Değil Aheste İlerliyoruz: Yeni Politikalar Küresel Isınmayı Ancak 0,2 Derece Azaltabiliyor

Bu içeriği paylaş:

Paris İklim Anlaşması’nın beşinci yılına ve yenilenme sürecine girmeden önce, ülkelerin açıklamalarına göre 2 derecelik küresel ısınma sınırından hala oldukça uzağız.

ABD’de düzenlenen İklim için Liderler Zirvesi’nde yeni açıklanan ve bir kez daha yenilenen hedefler üzerinden Climate Action Tracker – CAT (İklim Eylemi Takibi) yeni bir rapor hazırladı.

Bu rapora göre, yeni hedefler ile küresel ısınma 2,4 derece civarında olacak. Bu ısınma Paris İkim Anlaşması hedefinden uzak olsa da, geçtiğimiz yıla göre 0,2 derece daha yakın.

CAT’e göre iyimser politikalara göre yani ülkelerin net sıfır karbon hedeflerini ve iklim politikalarını tam uygulayacağını düşünürsek, 2100’e kadar küresel ısınmayı 2 dereceye indirebiliyoruz.

Ülkelerin artık daha yakın tarihlere sera gazı azaltım hedefleri vermeleri pozitif karşılansa da, aslında ilk küresel ısınma limitimiz olan 1,5 dereceye hızla yaklaşıyoruz.

Gezegenimiz şu an sanayileşme öncesine göre 1,2 derece daha sıcak. Yani ilk limitimizi aşmaya 0,3 derece kaldı.

Buna ek olarak biliminsanları gezegenimizin bazı “geri dönülmez noktalarına” giderek yaklaştığımız konusunda da uyarıyor.

Belirli doğal süreçlerin geri döndürülemez hale geldiği eşik sıcaklıklar, metan salımına ve aşırı ısınma etkileri yaratmaya neden olacak permafrostun erimesi gibi “dönülmez nokta” gibi gerçekler 2100’den önce gerçekleşebilir ve biliminsanları sonrasında her şeyin değişeceğini belirtmekte.

O yüzden ivedilikle politikalara uyum ve geliştirme tamamlanmaz ve biz aheste bir şekilde ilerlersek gezegenimizin sınırlarını zorlayacak bir dönem bizi bekliyor.

Ve bu belirsizliklerin ve kaosun kol gezdiği bir bölge…


Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler