Halkı ve doğayı değil, maden şirketlerini düşünen yasayı geri çekin!: Yeni yasa teklifi şirketlere özel hazırlanmış gibi

Bu içeriği paylaş:

20 Ekim’de TBMM Sanayi Komisyonu’nda görüşülecek yeni yasa tasarısı, sivil toplum kuruluşları tarafından tepki gördü.

Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, maden ve enerji şirketlerini denetleyen mekanizmalar “bürokratik engel” olarak tanımlanıyor.

Örnek olarak yasa teklifinde, maden şirketlerinin 12 ay boyunca ruhsatsız çalışmasına, işletme izin alanı dışına cezasız bir şekilde taşmasına ve devlete olan borçlarına göz yumulacak.

Bu ve benzeri değişikliklerin torba yasadan geri çekilmesi için sivil toplum kuruluşları Change.org’da bir imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasına siz de destek vermek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yasa tasarısı aynı zamanda kimyasal ve zehirli gaz salan, araba lastiği, orman ürünleri ve çöp yakarak elde edilen enerji “yenilenebilir” sayılıyor ve teşvik ediliyor.

Yasa aynı zamanda kontrolsüz olarak izin verilen enerji santrallerinin sayısını da artıracak bir yapıya sahip. Hatta Cumhurbaşkanı izni ile bazı yasalardan muaf şirketler bile kurulabiliyor.

Ekoloji Birliği teklifi şöyle açıklıyor: Teklifte, enerji ve maden şirketlerine daha fazla destek, daha fazla kıyak, kamu denetiminin ortadan kaldırılması, tüm yetkilerin tek adamda, Cumhurbaşkanı’nda toplanması, karın şirketlere, zararın halka yıkılması ve ekolojik yıkım var.

Siz de bu yasanın geri çekilmesi için Change.org’daki imza kampanyasına destek verebilirsiniz.


Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler