Haftalık bütçeniz 18 kg: İsveç’teki bu market, ürünlerini karbon ayak izine göre satıyor

Bu içeriği paylaş:

İsveçli gıda üreticisi Felix, yeni açtığı mağazasında ürünlerinin fiyatını karbon ayak izine göre hesaplayacak.

Müşteri seçimlerine dikkat çekmek amacı ile açılan İklim Mağazası, alınan ürünlerin doğaya olan etkisini baz alarak ürünlerini fiyatlandıracak; yani ürünlerin karbon ayak izi bir nevi para birimine dönüşecek.

İklim Mağazasında her müşterinin 18,9 kg karbon bütçesi olacak ve müşterilerin buna göre seçim yapması istenecek. Örnek olarak bir elma 0,2 kg karbon olarak hesaplanmış.

Müşterilerin kullanacağı kg karbon paraları

Gıda ürünlerini düşündüğümüz zaman mağazada özellikle et ürünlerinin oldukça pahalı olması büyük bir olasılık. Zira et üretiminin çevreye verdiği zarar gerçekten büyük boyutlarda.

Bununla beraber benim de 3 yıl kadar yaşadığım İsveç’te tropikal meyve tüketimi de oldukça moda. Genellikle Güney Asya’da taşınan bu meyvelerin de karbon ayak izi düşündüğümüzden büyük.

Gıda üretimi iklim değişikliği ve küresel ısınmaya yol açan sera gazlarının dörtte birinden sorumlu. Felix bu mağazası ile müşterilerinin aktif olarak seçimlerini düşünmesini hedeflemiş.

Marka müşterilerin haftalık bütçelerini dengede tutmaya çalışmasının oldukça bilgilendirici olacağını belirtiyor.

Bu bilgiler ile Felix, ileride kendi mağazası haricinde satılan ürünlerinin üzerlerine de karbon bütçelerini yazmayı planlıyor.

Felix aynı zamanda karbon bütçesi düşün alternatif ürün üretimini de yine bu mağazadan aldığı bilgiler ile planlayacak.

Oldukça değişik bir konsepte sahip bu küçük mağaza belki daha büyük bir değişime yol açar, ne dersiniz?


Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler