Greta Thunberg Lützerath’da Tutuklandı


Almanya’nın linyit köyü Lützerath’da genişletilmek istenen kömür madenine yönelik iklim aktivistlerinin dayanışması bu hafta polis müdahalesi ile karşılaştı, bölgeyi boşaltma çabalarından etkilenenlenlerden biri de Greta Thunberg oldu.

Aslında ikinci defa tutuklanan Thunberg, bölgeye yeniden dönünce tekrardan gözaltına alındı. Thunberg’in bugün içinde serbest bırakılacağı açıklandı.


Güncel haberler için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın.Almanya her ne kadar 2030’da kömüre dayalı elektrik tüketimine son vereceğini açıklasa da Lützerath bölgesinde enerji devi RWE‘nin köy yakınındaki linyit ocağını genişletmek amacıyla köyün büyük bir kısmını satın alması üzerine iklim aktivistleri son iki yıldır bölgede satışa engel olmak ve nöbet tutmak amacı ile sivil işgal uygulamıştı.Lützerath’ın açık ocak madeni tarafından yutulacak son köy olması bekleniyor. Köyü ‘satın alan’ RWE, bölgedeki kömüre bu kış ihtiyaç duyulacağını savunuyor.

Bölgede bu hafta sonu düzenlenen gösterilerde ise İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg‘ın de aralarında bulunduğu binlerce aktivist, köyün yok edilerek kömür madenine dönüştürülmesine karşı çıkmak üzere bölgeye akın etti.Thunberg, Alman Yeşiller Partisi‘ni Lützerath’ın yıkımına verdiği destek nedeniyle ve partinin RWE gibi fosil yakıt şirketleriyle anlaşma yapmasının önceliklerinin neler olduğunu gösterdiğini söyleyerek şöyle dedi:

“Burada yerin altında olan kömür, fiyatları hemen düşürmez. Böyle düşünen biri gerçekle bağını koparmıştır.”Şu an da protestolar devam etmekte ve Alman polisi toplamda 470 eylemcinin köyden çıkarıldığını ama yıkıma devam edilebilmesi için daha birçok yapıdan eylemcilerin çıkarılması gerektiğini açıkladı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.