Fransa’dan radikal bir karar: Trenle 2,5 saat mesafedeki yerlere uçakla yolculuk yasaklanıyor


Fransız Parlamentosu’nda yapılan bir oylama ile karbon emisyonlarının düşürülmesi amacıyla trenle iki buçuk saatten az bir sürede kat edilebilecek mesafedeki iç hat uçuşlarının kaldırılması teklifi kabul edildi.

Yasağın arkasında Fransa’da karbon emisyonlarını 2030’da 1990 yılı seviyelerine göre yüzde 40 azaltma hedefi var.

Fransa Sanayi Bakanı Agnes Pannier-Runacher, havacılık sektöründen gelen ve ‘bazı iç hat uçuşlarının yasaklamanın sırası olmadığı’ yönündeki eleştirileri reddetti.

Bununla beraber oylama, Paris’in, ulusal havayolu şirketi Air France’ın 4 milyar euroluk kaynak sağlanarak yeniden sermayelendirilmesine katkıda bulunacağını açıklamasından birkaç gün sonra geldi.

Pannier-Runacher bu yöndeki eleştirilere kurtarma paketi ile iklim tasarısı arasında herhangi bir çelişki olmadığını dile getirerek reddetti.

Açıkçası kafanı biraz karıştı ise herkes aynı şekilde hissediyor merak etmeyin.

Analistler, hava trafiğinin 2024’ten önce, salgın öncesi seviyelere dönmeyebileceği tahmininde bulunuyor. %15’i Fransa devletinin elinde bulunan Air France’a yardım aslında burada çalışanlar adına yapılmış gözüküyor.

Yine de Paris İklim Anlaşması ve Avrupa’nın Yeşil Mutabakat süreci ile başlayacan süreçte böyle kafa karıştırıcı durumlar olmaya devam edecek gibi.

Çünkü, daha yeşil bir dünya yaratmaya çalışırken, adil bir dünyayı da korumak istiyorsak; geçiş sürecinde olan kurumlara devlet yardımları oldukça önemli.

Ama bu yardımların doğru bir şekilde kullanılması için de ciddi bir denetleme süreci de zorunlu.

Ne diyelim, heyecanlı bir gelecek bizi bekliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.