Elektronik Atık, Raw Pasta, Maide Mutfak’ta: Bu haftanın 5 çevre dostu etkinliği

16-18 Temmuz : Maide Mutfak’ta – SALT Beyoğlu

SALT Beyoğlu’nda dört hafta sürecek “Maide Mutfak’ta” programları, İstanbul’daki göçmen, mülteci, sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı kadınlara sürekli eğitimlerle istihdam sağlayan Maide‘nin hikâyesiyle başlayacak.

Katılımcılarla göç ve yer değiştirmelerin etkilediği mutfaklarla yerel kültüre eklenen yeni reçeteler incelenecek; gıda atığı meselesi ve “savaş gastronomisi” kavramına dair fikirler paylaşılacak.

SALT’ın Kök Projekt iş birliğiyle geliştirdiği programlara, Maide’den şeflerin üreticilerden aracısız alınmış mahsullerle kumanya hazırlıkları eşlik edecek.

SALT Beyoğlu’ndaki Mutfak mekânında Salı günleri 12.00-14.00, Perşembe günleri 18.00-20.00 saatlerinde gerçekleştirilecek “Maide Mutfak’ta” programları (Türkçe) herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

17 Temmuz Çarşamba: Yeşile Dönüyoruz- Geri Dönüşüm Atölyesi – Dönüşüm Derneği

Çöp ve evinizdeki diğer atık türlerini öğrenerek geri dönüşümü daha etkili yapmak için Heybeliada Cesaret Derneği ve Dönüşüm Derneği sizi Heybeliada’ya davet ediyor.

Saat 20:30’da başlayacak bu ücretsiz etkinlik hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayarak Dönüşüm Derneği’nin Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

17 – 20 Temmuz: Kolektif Fırın’dan Ekmek Atölyesi – SALT Beyoğlu

Evinde ekmek yapan bir grup gönüllünün katılımıyla yürütülen Kolektif Fırın’ın iş birliğiyle SALT Beyoğlu’ndaki fırın yeniden faaliyete geçiyor.

Bu iki atölyede, davetli ekmekçiler katılımcılarla mayalama, yoğurma ve pişirme tekniklerine dair bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.

Kolektif üretime dayalı atölyeler paralelinde, buğday, hamur, maya ve ekmek; iyi, temiz ve adil gıda ile şehirde tarım üzerine konuşmalar gerçekleştirilecek.

Bu iki atölyeden birincisine buraya tıklayarak, ikinci atölyeye ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Reklam

19 Temmuz Cuma: Raw Pastacılık Eğitimi – Defya Tarabya

Defya Tarabya showroom’u ev sahipliğinde vegan ve raw pasta şefi Nazlı @gurmevegan Raw Pastacılık Eğitimi’nde, raw pastacılığın temellerinden doğal renklendirme ve bitkisel aromaları kombinlemenin inceliklerine bir çok konuyu ele alacak.

Doğru tekniklerle ideal kıvamda krema yapımından tabak süsleme tekniklerine kadar bir çok konuyu da uygulamalı olarak ele alınacak etkinliklerde pastalat katılımcılarla beraber hazırlanacak.

Saat 11:00’da başlayacak etkinliğin biletlerine www.defya.com.tr’den ulaşabilir, daha fazla bilgi için buraya tıklayarak Gurme Vegan’ın Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

21 Temmuz Pazar: Elektronik Atık İnceleme / Sökme Atölyesi – TAK

Günlük hayatta kullanılan elektronik cihazların nasıl çalıştığını ve içinde neler olduğunu merak ediyorsanız Tasarım Atölyesi Kadıköy’de ev sahipliğinde Pulsec tarafından düzenlenen bu atölye tam size göre.

Elektronik eşyanın tuşlarından kapaklarına, bağlantılarından içinde ne olduğuna kadar inceleyecek bu atölye için yanınızda iki adet atık elektronik cihazı getirmeniz rica ediliyor.

Saat 13:00’da başlayacak bu atölye hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.