Birleşmiş Milletler: İnsanlık doğaya karşı kazanamayacağı bir savaş açmış durumda ama çözüm belli

Bu içeriği paylaş:

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, insanlığın doğaya karşı verdiği savaşın “intihar girişimi” olduğunun altını çizdi.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Kolombiya Üniversitesi’nde gerçekleşen “Gezegenin Durumu” başlıklı konuşmasında, Guterres hava ve su kirliliğinden, yılda 9 milyon kişinin hayatını kaybettiğini, ve bu rakamın koronavirüs pandemisinin neden olduğu kayıplardan altı kat daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Guterres, biyoçeşitliliğin çöktüğünü, 1 milyon türün neslinin tükenme riskiyle karşı karşıya kaldığını, çöllerin büyüdüğünü, sulak alanların kaybolduğunu ve her yıl 10 milyon hektar ormanın yok olduğunu aktardı.

Doğanın bu çöküşe karşı şimdiden ayaklandığını belirten Guterres, iklim krizi haricinde, bulaşıcı hastalıkların %75’inin hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar olduğuna işaret etti.

Gezegeninin durumunun “kırılmış” olduğunu söyleyen Guterres, dünyanın karşı karşıya kaldığı bu kaosun ana nedeninin insanların faaliyetleri olduğunu vurguladı.

Guterres, nerede olursa olsun tüm insanlığın 21. yüzyıldaki en önemli görevinin doğa ile barışmak olduğunu belirtti.

Pandeminin oluşturduğu zarardan çıkmak için “yeşil düğmenin” açılması gerektiğini belirten Guterres, dünyanın yenilenebilir enerji ile çalışan sürdürülebilir bir ekonomiye geçmesini savundu.

Guterres 30 yıl içerisinde karbon nötr olmayı, küresel yatırımların küresel ısınmayı 1,5 derecede sınırlandıracak şekilde yapılmasını ve değişen iklime karşı uyum ve direnç sağlayacak projelerin desteklenmesini çözüm yolu olarak gösterdi.

Bununla beraber bu adımların hızlıca atılması lazım. Guterres’e göre pandeminin bu süreci yavaşlatmaması gerekli.

2021 yılında ülkelerin iklim krizini doğru bir şekilde ele alması Guterres’e göre insanlığın ve gezegenin kader anı olacak.

Guterres koronavirüs ve iklim krizinin bizi bir eşiğe getirdiğini belirtirken, zamanın insanlık ve gezegenizle ilişkimizi değiştirme zamanı olduğunu belirtti.


Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler