Biliminsanları baya bir emin: Küresel ısınma %99,999999 oranında insanların suçu

Her ne kadar Türkiye’ de yapılan anketlere göre %85’in üzerinde insan iklim değişikliğinin varlığına inanıyor olsa da, iklim değişikliğinin ciddiyetine inananların oranları bazı ülkelerde %20’lerin altına kadar düşmekte.

Ama biliminsanlarının araştırmaları küresel ısınmanın insan eli ile ortaya çıktığını ve genel bir iklim değişikliğine yol açtığını bağımsız çalışmalarla doğrulamaya devam ediyor.

Son yapılan ve 40 yıllık uydu görüntüleri ve verileri inceleyen bir araştırma da aynı şekilde küresel iklim değişikliğinin sorumlusu olarak insanları gösteriyor.

İklim değişikliğini inkar edenler genellikle gezegenimizin ısındığını kabul ediyor ama insanlığın fosil yakıt kullanımının bununla bir alakası olduğunu kabul etmiyor.

Yanlış olma olasılığı milyonda bir

Ama bu çalışma küresel ısınmanın arkasında doğal nedenler olma olasılığını milyonda bir olarak kabul ediyor.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Lawrance Livermore Ulusal Laborotuvar’da yapılan araştırma, uydu görüntüleri ve verilerden ulaştığı sonuçlar ile akademik dünyada altın standart olarak bilinen %99,999999 oranındaki kesinliğe ulaştı.

Özellikle 2005 ve 2016 yıllarındaki fosil yakıt kullanımı ile küresel ısınma oranlarına bakıldığında bu verilerdeki kesinlik oranları %99,9999 oranına ulaşmakta.

İki ayrı veri setinde bu rakama ulaşan biliminsanları bu yüzden artık kesin bir şekilde insanlığın küresel ısınma konusunda suçlu olduğunu söyleyebiliyor.


Reklam

Peki şimdi ne yapmamız gerekiyor?

Araştırmayı yapan biliminsanları, bu rakamların göz ardı edilemez olduğunu söylüyor ama zaten uzun bir süredir hükümetler bu konuda çalışmalar yapmakta.

Bununla beraber son Birleşmiş Millletler’e bağlı Hükumetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporu da artık durumun ciddiyetini açık bir dille anlatıyordu.

1,5 derecelik küresel ısınmayı durdurmak için bunun son çağrı olduğunu belirten rapor, şu anki mevcut durumda gezegenin 3 derecelik bir ısınmaya doğru gittiğini açıklamıştı.

Durum vahim gibi gözükse de, rapor insanlığın eşi benzeri görülmemiş derecede değişiklikler yapması durumunda kurtuluşun hala olası olduğunu da belirtiyor.

IPCC raporu biraz karmaşık olsa da bilmeniz gereken 6 noktayı ve yapılması gerekenleri daha önce hazırladığım bu içerikte görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.