Aromaterapi, Bitki Takası, Alexander von Humboldt : Bu haftanın 15 çevre dostu etkinliği

Aromaterapi, Bitki Takası, Alexander von Humboldt : Bu haftanın 15 çevre dostu etkinliği

18 Aralık 2019 0 Yazar: Görkem Gömeç
Bu içeriği paylaş:

19 Aralık Perşembe 11:00 : Begüm Yaramancı ile Sauerkraut ve Fermente Turşular Atölyesi – Kokopelli Şehirde

Begüm Yaramancı Nadas İstanbul ev sahipliğinde, önce “Fermante Turşu”ları ardından da Sauerkraut’ı anlatıyor.

Atölyede turşuların tarihsel gelişiminin dışında vitamin, mineral, antioksidan ve probiyotik açıdan şifa kaynağı olmasına sebebiyet veren faktörleri, fermantasyonu, mikrobiyo ele alınacak.

Bu atölye hakkında daha fazla bilgiye kayıt için gerekli formlara ulaşmak için atolye@kokopellisehirde.com adresine eposta atabilir veya Instagram adresinden kendilerine ulaşabilirsiniz.

19 Aralık Perşembe 18:00 : 2019 Madrid İklim Zirvesi – COP25’ten İzlenimler – İstanbul Politikalar Merkezi

Madrid, İspanya’da gerçekleşen 25. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP25) zirveye katılan Ümit Şahin, Sinan Erensü ve Cerit Mazlum değerlendiriyor.

Türkiye’nin iklim değişikliği rejimi altındaki mevcut durumunu ve diğer izlenimlerini bu alanda çalışan akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve gazeteciler ile paylaşacaklar.

Katılım için gerekli formu buraya tıklayarak doldurabilirsiniz.

19 Aralık Perşembe 19:00 : Nadas İstanbul ile Bitki Takası – Kokopelli Şehirde

Nadas İstanbul’dan greensquaremeter Ahu Kopan, bu Perşembe Kokopelli Şehirde’ye “Bitki Takası” için misafir oluyor. Katılmak için bitki ya da insandan biri olmanız yeterli 😊

Bitkiler ve bitkilerle yaşam üzerine sohbet edilecek bu buluşma, çoğaltmak, takas etmek istediğiniz bitkilerinizi getireceğiniz ve bitkilere dair bilinenlerin paylaşılacağı bir etkinlik olacak.

Bu atölye hakkında daha fazla bilgiye kayıt için gerekli formlara ulaşmak için atolye@kokopellisehirde.com adresine eposta atabilir veya Instagram adresinden kendilerine ulaşabilirsiniz.

20 Aralık Cuma 13:00 : Gıdada Örgütlenme – Kooperatifler Paneli – Barış Manço Kültür Merkezi

Kadıköy Kent Konseyi Gıda Çalışma Grubu, Dünya Kooperatifçilik Günü kapsamında sağlıklı gıdaya ulaşma hedefi içimn bir panel düzenleniyor.

Konusunda uzman konuşmacılar bu alanda örgütlenme modellerini ve ağırlıklı olarak kooperatifleşmeyi tartışacaklar.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

20 Aralık Cuma 20:00: Sıfır Çöp Platformu ile Plant Talks – Nadas İstanbul

Nadas İstanbul’un her hafta düzenlediği Plant Talks buluşmalarına bu hafta Sıfır Çöp Platformu konuk oluyor.

Sıfır Çöp Platformu bu dönem içerisindeki yürüttükleri Tohumdan Sofraya başlıklı temasında, bu hafta Sofra ve Sonrası konusunu ele alıyor.

Bu ücretsiz buluşma için yerler kısıtlı o yüzden buraya tıklayarak hem etkinlik hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilir hem de kayıt olabilirsiniz.

21 Aralık Cumartesi 09:15: Bahçeciliğe Giriş ve Ekolojik Yaşamın Temelleri Eğitimi – Buğday Derneği

Buğday Derneği, ekolojik krizi engellemek ve doğaya verdiğimiz zararı onarmak için Bahçeciliğe Giriş ve Ekolojik Yaşamın Temelleri Eğitimi düzenliyor.

Kent bahçeciliği ile ilgili iki bölümlük eğitim programının ilk bölümü olarak kurgulanan Bahçeciliğe Giriş ve Ekolojik Yaşamın Temelleri Eğitimi, gerçek gıdaya ulaşmayı, atalık tohumları paylaşmayı, ekolojik yaşamın temellerini ele alacak.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için buraya tıklayabilirsiniz.

21 Aralık Cumartesi 11:00 : Alexander von Humboldt ve Ekoloji Mirası – SALT Beyoğlu

SALT’ın Kış Bahçesi Programları, peyzaj mimarı Enise Burcu Derinboğaz’ın da katılımı ile bu sefer iklim değişikliğini 200 yıl önce öngören Alexander von Humboldt’un mirasını ele alacak.

Doğaya dair her konuda birbirini etkileyen sistemleri araştıran Humboldt’un, popülasyondan jeolojiye, ekonomik ve toplumsal ilişkilerden iklime nasıl bir okumayla dünyaya bakmanın yeni bir yolunu keşfettiği incelenecek.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

21 Aralık Cumartesi 13:00 : Volkan Dündar ile Bokashi Kompostu Atölyesi – EkBiçYeİç

Volkan Dündar ile EkBiçYeİç’de düzenlecek atölyede, Kore dahil Uzak Doğu’da ve Japonya’da toprağı güçlendirmek için yüzyıllardır geleneksel olarak kullanılan, günümüzde şehirlerde de kolaylıkla uygulanabilecek Bokashi Kompostu ele alınacak.

Atölyede ‘etkin mikroorganizma sıvısı’ ve ‘bokashi kovası’ hazırlanarak, evde gıda atıklarının kompost yapılması sağlanacak.

Kayıt ve detaylı bilgi için info@ekbicyeic.com’a mail atabilirsiniz.

21 Aralık Cumartesi 13:00 : Uygulamalı Aromaterapiye Giriş – Nadas İstanbul

Maji Botanicals, Nadas İstanbul ev sahipliğinde, aromaterapi kavramının ele alınacağı, inhaler ve roll-on hazırlanarak, uçucu yağların iyileştirici etkilerini değerlendirmenizi kolaylaştıracak bir atölye düzenliyor.

Atölyede tıbbi bitkiler, uçucu yağların elde ediliş yöntemleri, sabit yağlar, güvenlik, etik gibi daha bir çok konu ele alınacak.

Atölye ve kayıt hakkında daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

21-22 Aralık: Orman 6 ile Permakültüre Giriş – Kokopelli Şehirde

Kokopelli Şehirde ev sahipliğinde Orman 6 ekibi ile Permakültüre Giriş Kursu, doğayla ve tüm canlılara birlikte çalışma ve yaşama felsefesini öğrenmek isteyen ve permakültürün ne olduğunu merak edenlere bir atölye düzenliyor.

Bu iki günlük atölye, Bill Mollison’un “Permakültür: Bir Tasarımcı Kılavuzu” kitabında yer alan konuları ele alan 72 saatlik Permakültür Tasarım sertifikası (PDC) kursunun da bir özeti.

Bu atölye hakkında daha fazla bilgiye kayıt için gerekli formlara ulaşmak için atolye@kokopellisehirde.com adresine eposta atabilir veya Instagram adresinden kendilerine ulaşabilirsiniz.

22 Aralık Pazar 10:00: Zehirsiz Sofralar ile 10. yıldönümü kutlaması – Kartal %100 Ekolojik Pazarı

Kartal %100 Ekolojik Pazar’ın 10. yıldönümü kutlamaları için düzenlenen etkinliklerde Zehirsiz Sofralar Söyleşisi ve Zehirsiz Sofralar Belgesel gösterimi olacak.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

22 Aralık Pazar 13:00 : Ender Özdilek ile Kakao Çekirdeğinden Çikolataya – Nadas İstanbul

Üretim ve tedarik süreci hatrı sayılır bir emeğe dayanan, adil ticaret ve üretim kriterlerinin göz önünde tutulması gereken çikolatayı Ender Özdilek Nadas İstanbul ev sahipliğinde ele alıyor.

Düzenlenecek atölyede, yepyeni bir çikolata dünyasını keşfedip, dünyanın dört bir yanından gelen orijin kakao çekirdeklerinden yapılan çikolata ile tanışabilirsiniz.

Kayıt ve atölye hakkında daha fazla bilgiye Nadas İstanbul’un Instagram gönderisinden ulaşabilirsiniz.

22 Aralık Pazar 13:00 : Beşiktaş Kooperatifi Yılbaşı Dağıtımı – Adeks İstanbul

Beşiktaş Kooperatifi bu sefer yılbaşı için toplanıyor. Yılbaşına özel markalarında olacağı bu Pazar hakkında daha fazla bilgiye Facebook sayfalarından ulaşabilirsiniz.


Çevreci Geek'i takip edin