Adana 30, Sibirya 38 derece: 100 bin yılda bir görülecek sıcaklıklar artık “yeni normal”

Bu içeriği paylaş:

Geçtiğimiz Cumartesi günü Sibirya’da bulunan küçük bir kasaba, 38 derece ile sıcaklık rekoru kırarak, dünyanın en kuzey noktasındaki en yüksek sıcaklığı yaşadı.

Geçtiğimiz aylardan beridir olağan dışı sıcaklarlar gören Verkhoyansk, aslında geçtiğimiz Kasım ayında -51 dereceyi görmüştü. Bununla beraber yüzey sıcaklıkları normalden yüksek devam ediyordu.

Yaz aylarında normalde 20 dereceye kadar çıkan sıcaklıkların bu derece yüksek olmasının sebebi de bu yüzey sıcaklıkları. Bölge Mayıs ayında da normalden yüksek sıcaklıklar yaşamıştı.

Verkhoyansk

Bu sıcaklıkların arkasında ise maalesef iklim krizi var. Zira uzmanlar, normalde 100 bin yılda bir görülecek bu sıcakların yeni bir döngü ile daha sık görüldüklerini belirtiyor.

Bir de karbon emisyonları bu şekilde devam ederse bölge için “yeni normalin” bu olacağını söylemek uzmanlara göre mümkün gözüküyor.


Reklam

Kuzey Kutbu doğal döngüler ile fosil yakıtların buraya taşınması yüzünden, gezegenin geri kalanından iki kat daha hızlı ısınmakta.

Polar amplifikasyon olarak bilinen bu kısır döngü, buzulların diğer bölgelerden daha hızlı erimesine sebebiyet veriyor ve bu da iklim krizinin daha hızlı ilerlemesine yol açıyor.


Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler