Küresel İklim Grevi, Dünya Temizlik Günü, Fermente İşler: Bu haftanın 10 çevre dostu etkinliği

18 Eylül Çarşamba: Savaşmadan Toprak Kazanmak – Beşiktaş Karaoğlan Gençlik Merkezi

Sadece çöplerinizi ayrıştırarak toprak kazanmanın yollarını keşfetmek için sizi Beşiktaş Karaoğlan Gençlik Merkezi Volkan Dündar ile düzenlediği etkinliğe davet ediyor.

Söyleşide dünya kaynakları hızla tükenirken birey ve kurumlar olarak neleri daha iyi yapabileceğimiz ele alınacak. 19:30’da başlayacak etkinlik hakkında daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

18 Eylül Çarşamba: İklim Mücadelesi ve Yeşil Hareket – Yeşil Ev

Yeşil hareketin dünyadaki ve Türkiye’deki hikayesiyle iklim aktivizminin dönüşümler geçiren hikayesinin kesişim noktalarını Yeşil Düşünce ev sahipliğinde Ümit Şahin ile bu etkinlikte öğrenebilirsiniz.

19:00’da başlayacak etkinlik hakkında daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

19 Eylül Perşembe: Sürdürülebilir Ve Ekolojik Kentler – Beşiktaş Karaoğlan Gençlik Merkezi

İklim krizi, nüfus artışı, afetler artarken kentlerimiz bunlara ne kadar hazır? Bu etkinlikte Doç. Dr. Erdem Erbaş ile Karaoğlan Gençlik Merkezi evsahipliğinde İstanbul ve Beşiktaş’ı ekolojik ve sürdürülebilir hale getirmenin yollarını keşfedilecek.

19:30’da başlayacak etkinlik hakkında detaylara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

20 Eylül Cuma: Küresel İklim Grevi – Kadıköy İskele Meydanı

İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in başlattığı iklim için okul grevleri tüm dünyaya yayılmakta. İklim krizine karşı gerçekçi adım atmayan hükümetlere ve şirketlere karşı gelecekleri çalınan gençler 3. kez harekete geçiyor.

Şimdiye kadar 15 Mart ve 24 Mayıs tarihlerinde iki büyük küresel iklim grevi gerçekleşti. 2 milyondan fazla gencin katıldığı etkinliklerin üçüncüsü 20 Eylül’de Kadıköy İskele Meydanı’nda düzenlecek.

Etkinliğin detaylı programına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

21 Eylül Cumartesi: Nazlı Pişkin ile Fermente İçecekler – Kokopelli Şehirde

Endüstriyel içeceklere lezzetli ve faydalı alternatifler olan fermante, probiyotik içecekleri Kokopelli Şehirde evsahipliğinde Nazlı Pişkin ile keşfedin.

Süt kefiri, süt kefiri altısuyuyla gazoz, su kefiri, kombucha, zencefil mayalı gazoz gibi içeceklerin dünyasını keşfettikten sonra kombucha’yı ve su kefirini ise her katılımcı, atölye sırasında içeceklerin kendine özgü analarını/kültürlerini kullanarak kendisi hazırlayacak.

Katılımcılar kendi hazırladıkları bu iki içeceği fermante olup içilebilir hale gelmek üzere evlerine götürebilecekler. Saat 10:00’da başlayacak etkinliğe katılmak için buraya tıklayabilirsiniz.


Reklam

21 Eylül Cumartesi: Dünya Temizlik Günü

Bugüne kadar toplam 100’den fazla ülkede 9 milyon gönüllü ile sokaklardaki çöpleri ayrıştıran Dünya Temizlik Günü, bu yıl da 21 Eylül günü farklı şehirlerdeki etkinlikler ile harekete geçiyor.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 127 ton katı atık ayrıştıran gönüllülere katılmak için daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

21-22 Eylül: Begüm Yaramancı ile Yaz Turşuları Atölyesi – EkBiçYeİç/Nadas İstanbul

Yaza veda ettiğimiz bu günlerde; vücudumuzun kaybettiği su, tuz ve mineralleri yerine koymak için, Begüm Yaramancı sizi EkBiçYeİç ve Nadas İstanbul’da turşunun dünyasına davet ediyor.

Turşu Kraliçesi Begüm Yaramancı’nın fermantasyona dair bilgilendirmesiyle başlayacak atölyeler; salatalık, fasülye, fındık turp, bamya, biber, yeşil domates, kelek acur vb. mevsim sebzeleriyle ve yaza uygun yöntemlerle turşu hazırlanması ile devam edecek.

Bununla beraber etkinlik sonunda probiyotik turşularınızı yanınızda götürebilirsiniz. Cumartesi günü EkBiçYeİç’de düzenlenecek etkinlik için buraya, Pazar günü Nadas İstanbul’da düzenlenecek etkinlik için buraya tıklayabilirsiniz.

22 Eylül Pazar: Dünya Otomobilsizlik Günü – Bağdat Caddesi / Beşiktaş

Bu ay Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamındaki 22 Eylül 2019 Pazar Dünya Otomobilsiz Gün’de Beşiktaş’ta Ayda Bir Gün Sokak Bizim ve Bağdat Caddesi’nde bir yürüyüş düzenlenecek.

Beşiktaş’taki etkinlik Ali Suavi Sokak’ta gerçekleşecek ve günümüzde insanların içinde bulunduğu ulaşım ve trafik problemlerinden yola çıkarak, bu problemin sokak ve sokak kültürü üzerindeki etkileri hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

Etkinlik süresince sokakta her yaştan insanla çeşitli sanat atölyeleri, müzik dinletileri, sokak oyunları, tiyatro gösterileri, piknik, çocuklara yönelik resim atölyesi gibi çeşitli aktiviteler gerçekleştirilecek.

Daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.