Güneş enerjisi ile çalışan bu drone neredeyse 26 gün boyunca hiç durmadan uçtu

Bu içeriği paylaş:

Airbus havacılık şirketi tarafından tasarlanan güneş enerjisi ile çalışan Zephry S, bu hafta hiç durmadan uçuş rekorunu kırdı. İnsansız hava aracı eğer 3 dakika daha havada kalsaydı, 26 günden fazla bir süre uçmuş olacaktı.

Zephyr S insansız bir hava aracı olduğu için drone olarak adlandırılıyor . Güneşten gelen enerjiyi değerlendiren drone, sabah saatlerinde bu enerji ile hem iki pervanesine iletip hem de akülerinde depoluyor, Akşam saatlerinde ise pervaneleri depolanan bu enerji çalıştırıyor.

Zephry S teknolojisi üzerinde Airbus 2015’den beridir çalışmakta.  Ama dronenun bu modeli daha önce 2010 yılında 14 günlük hiç durmadan uçuş rekorunu kıran Zephry’e göre karmaşık bir yapılandırmadan geçmiş.

Mühendisler Zephry’in iletişim problemleri olan yerlerde orman yangınlarını ve kazaları daha iyi gözlemlemek adına kullanılabileceğini düşünüyor.

Google’ın ana şirketi Alphabet ve Facebook ise Zephyr’e benzer teknolojileri kullanarak internet bağlantısı götürmenin zor olduğu yerlerde bu teknoloji ile kablosuz bir ağ oluşturmayı planlıyor.

Güneş enerjisi ile çalışan droneların aynı zamanda Dünya’nın etrafını dolaşan binlerce uyduya alternatif olarak daha ucuz ve daha kolay uygulanabilir bir teknoloji olabileceği belirtiliyor.

Kaynak: Quartz

Çevreci Geek'i takip edin

Önerilen makaleler